Opieka nad dzieckiem nie musi oznaczać całodobowego czuwania. Niania elektroniczna to spore ułatwienie, zwłaszcza dla tych mam, które mieszkają w dużym domu. Na rynku istnieje ich szeroki wybór, a ceny wahają się od 200 do 1000 zł. Jak w gąszczu ofert wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb nianię elektroniczną? Jakie funkcje powinna posiadać? Radzą eksperci z Feedo.pl.
Niania elektroniczna to urządzenie składające się w swojej najprostszej wersji z nadajnika, który ustawia się przy dziecku, i odbiornika, który rodzic ma przy sobie. – To proste i funkcjonalne urządzenie, pozwalające mamie w pełni kontrolować śpiącego malucha, bez potrzeby ciągłego zaglądania do pokoju dziecka – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl. Jakie jeszcze inne funkcje posiadają nianie elektroniczne i czy wszystkie z nich są rzeczywiście przydatne?
Podstawowe parametry
Wybierając nianię należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry techniczne. Istotny jest zasięg urządzenia. Producenci najczęściej umieszczają informacje tylko o zasięgu w przestrzeni otwartej. W rzeczywistości duży zasięg na przestrzeni otwartej nie oznacza, że w przestrzeni zamkniętej można oddalić się na taką odległość od dziecka. Aby ją obliczyć trzeba przyjąć, że stanowi ona ¼ zasięgu otwartego – informuje Martin Molčan z Feedo.pl. Należy zatem wybierać nianie o dużym zasięgu – nawet do 500 m na przestrzeni otwartej. Odpowiedni wybór urządzenia o dużej liczbie kanałów pozwala na wyeliminowanie ewentualnych zakłóceń, zwłaszcza w przypadku mieszkania w bloku wielorodzinnym, dlatego im jest ich więcej, tym lepiej. Częstotliwości gwarantujące pracę bez zakłóceń to 1,88 lub 2,4 GHz (na takiej pracują też telefony bezprzewodowe). Najlepiej jest również wybierać nianie zasilane na dwa sposoby: prąd i baterię. Pozwala to na użycie urządzenia w różnych sytuacjach.
Niania idealna
Producenci niań elektronicznych prześcigają się we wzbogacaniu swoich produktów w atrakcyjne funkcje, które sprawią, że sen dziecka będzie bezpieczny, a mama spokojna. Są to między innymi:
· Czujnik temperatury, który na bieżąco monitoruje temperaturę albo wilgotność. Niektóre modele mają również funkcję ustawienia zakresu temperatury i alarmują, gdy się ona zmienia.
· Kanał zwrotny, czyli możliwość przekazywania dziecku informacji głosowych.
· Kamera, która pozwala podglądać ułożenie dziecka i stwarza poczucie większej kontroli.
· Monitor oddechu, który pozwala zmniejszyć ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej, poprzez czujniki wykrywające ruch oddechowy dziecka, umieszczane pod materacem łóżeczka.
· Lampka, kołysanki, projektor – to dodatki, które nie są niezbędne, ale sprawiają, że dziecko po chwilowym przebudzeniu zajmuje się patrzeniem w ciekawe obrazki wyświetlane na suficie albo wsłuchuje się w usypiające melodyjki.
W większości przypadków niania elektroniczna wykorzystywana jest podczas pierwszych miesięcy życia dziecka, a jej podstawowe funkcje w zupełności spełniają swoje zadanie. Jednak dodatkowe funkcje okazują się często przydatne i powodują, że niania jest narzędziem wielofunkcyjnym. Warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich funkcji rzeczywiście potrzebujemy, aby dokonać dobrego wyboru.