Bardzo pomocne jest ustawienie w okolicach miejsca pracy rośliny doniczkowej – jej zielony kolor działa odprężająco. Dodatkowo, jeśli jest to paprotka, nawilży powietrze i ureguluje jonizację w okolicach monitora. Skuteczne są także proste ćwiczenia, które można wykonywać podczas całego dnia pracy. W tym celu należy odwrócić na chwilę wzrok od komputera i skierować go na najdalszy widoczny punkt, najlepiej za oknem. Zmiana ostrości widzenia sprawi, że oczy ,,rozruszają się”, a mięśnie, odpowiedzialne za poruszanie gałkami zostaną pobudzone do działania. Po ćwiczeniach akomodacyjnych zastosować można ,,rysowanie wzrokiem”, czyli wykonywanie ruchów oczami w kierunku poziomym, pionowym oraz po okręgu.
Oczom nie służy także powietrze wysuszone przez grzejniki lub klimatyzację, dym papierosowy, mały druk oraz niewłaściwe oświetlenie. Jeśli w miejscu pracy panują wymienione czynniki, niestety zwykłe ćwiczenia oczu mogą okazać się niewystarczające.
W przypadkach tak niesprzyjających warunków lub szczególnej wrażliwości oczu na szczęście skorzystać można z pomocy farmakologicznej w postaci kropli czy kapsułek, zawierających składniki, przynoszące ulgę oczom, takich jak np. ZUMA Kapsułki. Zuma Kapsułki zawierają w swym składzie kwasy Omega-3, luteinę oraz wyciąg z płatków aksamitka i borówki bagiennej, poprawiające kondycje oczu, działające przeciwzapalnie oraz łagodząco. Obecność witamin E, C, kwasu foliowego, cynku, miedzi i magnezu zapewni ciągłość procesów regeneracyjnych, a zawartość zeaksantyny chroni przed chorobami plamki żółtej – informuje mówi mgr farm. Monika Jacyszyn-Owczarek, Specjalista ds. Informacji Medycznej firmy S-LAB Sp.zo.o. - producenta specyfiku.
Suplementy żywieniowe, wspomagające jakość widzenia dostępne są bez recepty, warto jednak sprawdzić, czy w swoim składzie zawierają luteinę i zeaksantynę – składniki zaliczane do rodziny karotenoidów, będące podstawowymi barwnikami, znajdującymi się w centralnej części siatkówki. Pomagają one w filtracji niebezpiecznych dla oczu promieni UV, chroniąc je tym samym przed zmęczeniem i podrażnieniem.
Trudno odizolować się całkowicie od czynników, osłabiających oczy: smog na ulicach, ogólne zanieczyszczenia, suche powietrze, promieniowanie UV to bodźce, na które nie ma wpływu. Na szczęście można ich oddziaływanie ograniczyć, a nawet zminimalizować, a efekty ich szkodliwości skutecznie załagodzić.
www.s-lab.pl