Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-12-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

Szkolenia indywidualne z urzędu pracy


Jedną z najpopularniejszych form wsparcia, skierowaną do osób bezrobotnych, jest szkolenie. Ma ono na celu zdobycie, podniesienie, uzupełnienie lub doskonalenie kwalifikacji zawodowych, które umożliwią późniejsze podjęcie pracy lub działalności gospodarczej. Jak ubiegać się o szkolenie w urzędzie pracy oraz jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

Jednym z dwóch rodzajów szkoleń organizowanych przez powiatowe urzędy pracy jest szkolenie indywidualne. Jego zaletą i powodem popularności jest to, że osoba bezrobotna sama może je wybrać i złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana. Warunkiem skierowania na takie szkolenie jest uzasadnienie jego celowości. Osoba bezrobotna powinna umotywować chęć odbycia szkolenia, np. dołączając do wniosku deklarację pracodawcy o zatrudnieniu po ukończeniu takiego szkolenia lub własną deklarację o podjęciu działalności gospodarczej.
Urząd pracy (ze środków Funduszu Pracy) może sfinansować szkolenie do kwoty nieprzekraczającej 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę (w III kwartale 2021 r. kwota przeciętnego wynagrodzenia za pracę to 5 657,30 zł).
Ważne, by instytucja, w której bezrobotny chce odbyć szkolenie była wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Czas trwania szkolenia

Szkolenie finansowane przez starostę (urząd pracy) z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu, obejmującego przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu. W niektórych przypadkach możliwy jest niższy wymiar czasu szkolenia.
Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 12 miesięcy.
W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 24 miesiące.

Stypendium

Osoba bezrobotna, która została skierowana przez starostę (urząd pracy) na szkolenie, otrzymuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (w grudniu 2021 r. stypendium to wynosi 1489 zł/brutto – 1354,99 zł netto). Warunkiem przyznania stypendium jest liczba godzin szkolenia, która powinna wynosić co najmniej 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Dodatkowo, jeżeli szkolenie będzie odbywać się poza miejscem zamieszkania bezrobotnego, będzie on mógł ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania i wyżywienia (jeżeli wynika to z umowy zawartej między starostą a instytucją szkoleniową).

Przydatne informacje

•    Jeżeli osoba bezrobotna skierowana na szkolenie nie ukończy go z własnej winy, będzie zobowiązana do zwrotu kosztów, chyba że powodem jego przerwania będzie podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

•    Jeśli osoba bezrobotna w trakcie szkolenia podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, ma prawo do ukończenia szkolenia bez konieczności ponoszenia jego kosztów.
 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS