Dyski SSD są coraz popularniejsze, a użytkownicy indywidualni i biznesowi cenią sobie przede wszystkim ich wydajność i szybkość działania. Jednocześnie, co trzeci z nich doświadczył awarii tych urządzeń, która w ponad połowie przypadków skutkowała utratą danych – to wnioski z badania, przeprowadzonego na początku tego roku przez specjalistów Kroll Ontrack wśród użytkowników nośników SSD na całym świecie, w tym w Polsce.
Z badania, przeprowadzonego przez ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack wynika, że aż 90 procent użytkowników biznesowych dostrzega zalety technologii SSD, takie jak wydajność i wytrzymałość. Jednocześnie, ponad 30 procent badanych przyznało, że doświadczyło usterki tych nośników. Dla 61 procent wiązała się ona z utratą danych, które udało się odzyskać w mniej niż 20 procentach przypadków. To dowód na dużą złożoność procesów odzyskiwania danych z tego typu dysków.
– Zapis danych na dyskach SSD jest bardziej rozproszony, niż w przypadku tradycyjnych twardych dysków, w których struktura zapisu jest liniowa. To sprawia, że odzyskiwanie danych z SSD stanowi zdecydowanie większe wyzwanie dla specjalistów. Dodatkowo, mimo iż następuje konsolidacja rynku producentów SSD, metody zapisu i organizacji danych na nośnikach poszczególnych wytwórców nie są ujednolicone. Oznacza to potrzebę opracowywania indywidualnych rozwiązań odzyskiwania danych, dedykowanych określonym modelom poszczególnych producentów – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.
Technologia SSD jest chętnie i często stosowana zarówno przez użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych. Kroll Ontrack od dwóch lat bada popularność tych nośników, ich awaryjność oraz stopień wykorzystania w różnych środowiskach. W tegorocznym badaniu wzięło udział prawie 2000 respondentów z całego świata, w tym z Polski. W porównaniu z rokiem ubiegłym, badanie wykazało gwałtowny wzrost liczby użytkowników technologii SSD oraz ilości danych, przechowywanych na tego typu urządzeniach. Ponad trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że wykorzystuje technologię SSD za pośrednictwem laptopa i/lub urządzeń mobilnych, 60 procent za pośrednictwem komputerów stacjonarnych, a ponad 20 procent – w środowiskach serwerowych. Najważniejsze powody, dla których stosowane są rozwiązania SSD to ich wydajność i szybkość. Niemal ¾ respondentów odpowiedziało, że szybki dostęp do danych był głównym powodem, dla którego sięgnęli po SSD, a nie tradycyjny dysk twardy HDD. Natomiast 10 procent użytkowników SSD wskazało na wytrzymałość i energooszczędne właściwości tej technologii, jako główną motywację ich wyborów.
– Aktualne i prognozowane tempo rozwoju nośników danych jest błyskawiczne. Rozwiązania SSD to gwarancja wyjątkowej szybkości i wydajności podczas pracy, co jest cenne szczególnie w środowiskach, w których przetwarza się duże ilości danych, a więc głównie w przypadku użytkowników biznesowych. Pomimo wielu zalet SSD – w tym wytrzymałości – utrata danych nie omija tych urządzeń. Nasi specjaliści na przestrzeni lat 2011-2014 odnotowywali z roku na rok ponad 100 procentowy wzrost zapytań o odzyskanie danych z dysków SSD – uzupełnia Paweł Odor.
W obliczu rosnącej liczby użytkowników urządzeń SSD i kwestii bezpieczeństwa danych jako narastającego problemu współczesnych przedsiębiorstw, istotne są także odpowiednie środki ostrożności podczas pozbywania się tych nośników. Wyniki tegorocznego badania Kroll Ontrack wskazują, że najpopularniejszą metodą obecnie jest fizyczne zniszczenie dysku (43 procent odpowiedzi). Przeprowadzone odpowiednio sprawia, że dysku nie można użyć ponownie. Alternatywną, bezpieczną opcją jest także, wskazywane przez niemal 20 procent respondentów, wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania do niszczenia danych. To, że dane zostały skutecznie usunięte można potwierdzić dodatkowo dzięki usłudze weryfikacji zniszczenia danych. Pozwala ona na ocenę skuteczności przeprowadzonych działań.
dostarczył infoWire.pl