Rewolucja planowania urbanistycznego trwa. Wraz z rozwojem i dywersyfikacją populacji, planiści miejscy dążą do projektowania bezpiecznych, wydajnych środowisk miejskich, z uwzględnieniem różnych aspektów: od szeroko rozumianego komfortu, poprzez design, po efektywne wykorzystanie energii i ekologię. Marka WICONA odpowiada gotowymi rozwiązaniami, które przyspieszą drogę do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
Kluczem do każdej udanej realizacji ponadczasowego miasta jest wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Branża budowlana szybko rozwija swoje praktyki projektowe i konstrukcyjne. Nie dziwi więc fakt, że aluminium i szkło odgrywają coraz większą rolę w tworzeniu nowych form przestrzennych. Możliwości, jakie daje architektom i inżynierom, sprawiają, że mogą oni tworzyć nawet najbardziej niestandardowe konstrukcje i wizje.
Nowa generacja aluminium
W przeciwieństwie do innych materiałów, aluminium można w całości poddać recyklingowi bez utraty jego jakości i właściwości fizycznych. Szacuje się, że na całym świecie istnieje 200 000 000 ton przedmiotów aluminiowych, które można w pełni wykorzystać pod koniec ich cyklu życia. Hydro wykorzystuje ten proces do zastąpienia wydobycia boksytu (rudy, z której pozyskuje się aluminium) recyklingiem materiałów poużytkowych.
Nasze produkty nie są wykonane tylko z aluminium — są wykonane ze zrównoważonego, niskoemisyjnego, cyrkularnego aluminium. Wszystkie nasze zakłady wytłaczania w Europie posiadają certyfikat-ASI. Hydro REDUXA®, gama produktów aluminiowych wykonanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, oferuje zaledwie 4 kg CO2 na kg aluminium. To o 54% mniej niż średnia europejska – mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.
Hydro CIRCAL to najwyższej jakości gama aluminiowa składająca się w co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu odpadów poużytkowych, tj. wycofanej z eksploatacji stolarki otworowej, takiej jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynku i w pełni poddane recyklingowi.
Wraz z serią produktów Hydro CIRCAL 75R WICONA oferuje najbardziej przyjazne dla środowiska produkty aluminiowe w budownictwie. Hydro CIRCAL 75R to materiał certyfikowany przez DNV-GL, niezależną instytucję, która gwarantuje, że 75% materiału pochodzi z poużytkowego aluminium, czyli aluminium, które osiągnęło koniec swojego cyklu życia. Jest to jedno z największych osiągnięć ostatnich lat, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój na rynku budowlanym. Fakty mówią same za siebie: średnia europejska emisji CO2 na kg aluminium wynosi 8,6 kg CO2.
Na całym świecie średnia ta, to aż 18 kg CO2 na kg aluminium. W przypadku Hydro CIRCAL 75R liczba ta spada do około 2,0 kg CO2 na każdy kg aluminium, co stanowi najniższą emisję CO2 na rynku.
Obieg zamknięty życia aluminium Hydro Circal
Od 2018 roku na całym świecie zrealizowano ponad 300 projektów z użyciem Hydro CIRCAL, które pozwoliły zaoszczędzić ponad 28 kiloton CO2 – co odpowiada rocznej emisji dwunastu tysięcy samochodów. Wśród nich znajduje się warszawski kompleks biurowy LIXA. Inwestorem kompleksu jest firma Yareal Polska, wiodący deweloper w Polsce, należącą do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Generalnym wykonawcą jest firma PORP Projekt HRA Architekci, jest trzecim co do wielkości kompleksem biurowym w Warszawie. WICONA dostarczyła tu fasady w systemie WICTEC 50 i WICTEC 50FP, okna: WICLINE 75 evo i WICLINE 75 evo z klapą wentylacyjną oraz drzwi: WICSTYLE 75 evo.
Kompleks biurowy LIXA powstaje w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego na bliskiej Woli, w okolicy która w ostatnich latach przejęła rolę warszawskiego centrum biznesowego. Docelowo w ramach LIXA powstanie 77 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Inwestycja spełnia najwyższe wymagania ekologicznego budownictwa, zgodnego z certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent i wyróżnia się oryginalną, zróżnicowaną architekturą. W ramach inwestycji powstanie też pieszy pasaż pomiędzy budynkami LIXA, przypominający otwartą przestrzeń publiczną, wybudowaną przez dewelopera przed innym biurowcem - Nowogrodzka Square.
Budynek pokrywają efektowne szklane fasady wykonane w co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu poużytkowego). Oznacza to, że produkty, które osiągnęły kres żywotności, zostały przywrócone do obiegu przez recykling i ponownie użyte w budynku. To nie tylko oszczędza energię - generuje również znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Projekt obiektu LIXA od początku zakładał zastosowanie rozwiązań i materiałów o niskim śladzie węglowym. Fasady wykonane ze stopu aluminium Hydro CIRCAL, z najniższym na świecie śladzie węglowym na poziomie 2,3 kg CO2 na kilogram aluminium, idealnie wpisywały się w ten projekt. Dostarczyliśmy tu 120 ton niskoemisyjnego aluminium, oferując fasady o minimalnym śladzie węglowym, a możemy sprostać jeszcze większym wymaganiom rynku dotyczącym zrównoważonych rozwiązań - podkreśla Hubert Wiśniewski.
WICONA, podobnie jak inne marki grupy Hydro, opracowuje swoje produkty z myślą o cyklu życia w obiegu zamkniętym i są zgodne z zasadami filozofii Cradle-to-Cradle. Oznacza to, że produkty są wykonane ze znanych elementów, które są łatwe w demontażu celem stworzenia nowych produktów (proces zwany „upcyklingiem”) zarówno w cyklach biologicznych, jak i technicznych. Działamy w kierunku stworzenia okien, drzwi i fasad w 100% nadających się do ponownego przetworzenia. Nasze nadające się do recyklingu materiały i produkty obiegu zamkniętego mają certyfikaty EPD oraz spełniają międzynarodowe normy i regulacje, takie jak BREEAM, LEED, DNGB i inne podobne certyfikaty budowlane – podsumowuje Hubert Wiśniewski.
Kompleks biurowy LIXA, zdjęcia YAREAL Polska Sp. z o. o.
WICONA