Współpraca została zawarta na kolejne 3 lata, co pozwoli kontynuować działania w projekcie „Rzeki dla Życia” zmierzające do zapewnienia lepszej ochrony polskich rzek. UPM Raflatac i WWF Polska współpracują przy tym projekcie od 2012 roku.
Działania przyrodnicze, które wspiera UPM Raflatac skupiają się na monitorowaniu prac prowadzonych na rzekach, konsultacji dokumentów określających zasady gospodarowania polskimi wodami (Planów Gospodarowania Wodami na Obszarach Rzecznych, Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, Planów Utrzymania Wód) oraz propagowaniu nowoczesnych metod ochrony przeciwpowodziowej polegających na odtwarzaniu naturalnych terenów zalewowych, udrożnianiu rzek celem odtworzenia koryt tarłowych, a także ocenie stanu zachowania koryt rzecznych (tzw. stanu hydromorfologii).
Polskie rzeki wciąż należą do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Europie. Niestety w ubiegłych latach nasila się ich bezprecedensowa degradacja. Szacunkowe dane wskazują, że w ciągu ostatnich 6 lat uregulowano lub w inny sposób zdegradowano co najmniej 20 000 km rzek. Ingerencje w korytarze rzeczne oraz wycinanie nadbrzeżnych drzew i krzewów często nie mają ekonomicznego uzasadnienia, a jednocześnie niszczą zasoby przyrodnicze oraz krajobraz rzek i ich dolin. Zdaniem WWF Polska niepotrzebne regulacje i tzw. utrzymanie rzek są głównym powodem złego stanu wielu gatunków ryb, zwłaszcza tych szczególnie wrażliwych na wszelkie ingerencje, np. łosoś.
Wpływ sektora prywatnego na kondycję przyrody jest ogromny. Czujemy się odpowiedzialni za środowisko. Jesteśmy firmą Biofore i w imię tej wizji chcielibyśmy edukować ludzi, pokazywać im dobre praktyki. Projekt „Rzeki dla życia” wspieramy już od 2012 roku. Zdecydowaliśmy się na jego kontynuację, ponieważ zrównoważony rozwój i środowisko zawsze były, są i będą istotne dla UPM Raflatac – mówi Jani Konkarikoski, dyrektor generalny, UPM Raflatac.
Wszelkie działania podejmowane w ramach projektu „Rzeki dla życia” odbywają się we współpracy z ekspertami, lokalnymi działaczami i instytucjami państwowymi. Oboje partnerów wie, że skutecznym jest się tylko w przypadku akceptacji i zaangażowania innych ludzi. To oni na co dzień widzą jak zmieniają się rzeki w ich okolicy.
Rzeki i piękno krajobrazu dolin rzecznych są bardzo ważnym elementem polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Cieszymy się, że firma UPM Raflatac pokazuje odpowiedzialność i konsekwencję we wspieraniu działań skierowanych na ochronę polskich rzek. To wsparcie pozwala nam rozszerzyć działania zmierzające do jeszcze lepszego monitorowania prac wykonywanych na rzekach i angażowania społeczeństwa w ochronę rzek - podsumowuje Piotr Nieznański, dyrektor działu ochrony przyrody, WWF Polska.
dostarczył infoWire.pl