Wręczenie Nagrody im. Lindego nastąpi 23 października w Ratuszu Staromiejskim. Ze strony niemieckiej odbierze ją wybitna niemiecka pisarka, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Nobla Herta Müller, autorka m.in. "Sercątka", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Lis już wtedy był myśliwym", "Król kłania się i zabija", "Niziny", "Głód i jedwab", "Huśtawka oddechu". Hertę Müller gościliśmy już w Toruniu, gdy w roku 2005 była laudatorką Nagrody im. Lindego dla swojego wybitnego kolegi Hansa Joachima Schädlicha. Wiesław Myśliwski to polski pisarz, kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike. Jego najważniejsze książki to "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" (Nagroda Nike), "Traktat o łuskaniu fasoli" (Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TV Kultura, nagroda miesięcznika "Odra"). Dla szerokiej publiczności odbędą się spotkania z obojgiem laureatów.
Na laureatach Nagrody Lindego oczywiście nie wyczerpuje się lista ważnych gości Festiwalu Książki. Spotkać się będzie można m.in. ze świetnymi reportażystami: Jackiem Hugo-Baderem oraz Małgorzatą Szejnert (finalistką Nagrody Nike). Jak co roku przyjedzie do Torunia także poeta i publicysta o. Wacław Oszajca. Jezuita spędził kilka lat w Toruniu i co roku jest jurorem Konkursu Poetyckiego "O Liść Konawalii". Wszystkie te spotkania odbędą się w Dworze Artusa.
Toruńskich wątków będzie podczas festiwalu więcej. Anna Ziemlewska i Anna Kroplewska-Gajewska są redaktorkami katalogu wystawy z okazji 150-lecia Muzeum Okręgowego i będą promować swoje wydawnictwo. "Materiały malarskie i technika w obrazach olejnych Aleksandra Gierymskiego" to tytuł publikacji Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak. Spotkanie z autorką także zorganizowało Muzeum Okręgowe.
Jak zawsze wiele propozycji skierowanych będzie do najmłodszych czytelników. Dom Muz przygotował m.in. spotkanie o krasnoludkach i olbrzymach w literaturze, a także motywie stołu, stolika i stoliczka. Będą też warsztaty literacko-plastyczne. Z kolei Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na warsztaty muzyczne oraz koncert Ani Brody, która nagrała piosenki napisane do wierszy znanych polskich poetów. W CSW odbędzie się także dyskusja na temat trudnych tematów podejmowanych przez współczesną literaturę dziecięcą oraz promocja książki "Dym".
Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy wydawnictw Towarzystwa Bibliofilów w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz exlibrisów Marka Głowackiego w Klubie Melisa i Jazz.