Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-02-05

A A A POLEĆ DRUKUJ

Z pomocą dłużnikom. Ruszył program „Zaradni”

Dług, to nie tylko pieniądze, które trzeba zwrócić. To często strach, wstyd i poczucie bezradności. Bariery nie do pokonania dla wielu dłużników. Z myślą o nich ruszył pilotażowy program wsparcia zadłużonych „Zaradni”.

W Tychach i Skarżysku Kamiennej rozpoczął się pilotażowy program pomocy zadłużonym „Zaradni”. Kilkunastu dłużników wzięło udział w pierwszych z cyklu warsztatach. „Moja mapa wyjścia z długów”. Wspólnie z trenerami poszukiwali dróg wyjścia z pętli zadłużenia. Program oparty jest na coachingowej metodzie pracy.

Dług, sprawa wstydliwa

Barbara 40 – latka, dwójka dzieci. Do oddania 35 tys. złotych. Podżyrowała kredyty znajomemu. Stanisław 50 lat. Na minusie 7 tys. złotych. Cztery niespłacone kredyty konsumenckie. Anna 11 tys. złotych. Zakupy na raty. Nie spłacają zobowiązań od kilkunastu miesięcy. Ich długi trafiły do windykacji. Osób takich jak oni jest w całej Polsce ponad 2 mln. Łącznie do spłacenia mają aż 40 mld złotych – Pętla zadłużenia, to nie tylko problem pieniędzy, ale w dużej mierze motywacji – tłumaczy Rafał Szewczak, psycholog, coach i trener z Pracowni Coachingu NOVO, który prowadzi warsztaty dla zadłużonych w ramach programu „Zaradni” – Najpierw trzeba pokazać im, że są wstanie zmierzyć się z problemem własnymi siłami – dodaje.

Dłużnik zawsze zostaje sam

A o motywację trudno, gdy dłużnika przytłaczają piętrzące się rachunki, pojawiają się kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora, czasem komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników, to presja nie do wytrzymania. A dług sam nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe. – Dla niektórych osób, to początek drogi do wykluczenia społecznego – wyjaśnia Bartłomiej Szymczyk z Centrum Integracji Społecznej w Tychach. – Nie wiedzą od czego zacząć walkę z długiem. Nie wiedzą jak rozmawiać z wierzycielami czy windykatorami. Dlatego wolą uciekać przed problem niż go rozwiązać – dodaje Karolina Gałczyńska-Szymczyk, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku Kamiennej.

Dać motywację do wyjścia na prostą

Odpowiedzią na część tych problemów ma być program „Zaradni”. To wspólne przedsięwzięcie Centrów Integracji Społecznej z Tych i Skarżyska Kamiennej oraz firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso. Program łączy w sobie elementy coachingu z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. – Warsztaty podzielone są na trzy etapy: analizujemy z dłużnikami ich sytuację; w drugim kroku pokazujemy, jak skuteczniej radzić sobie z pieniędzmi, ostatnim etapem jest seria ośmiu sesji coachingowych, podczas których wspieramy uczestników w budowaniu i realizowaniu ich własnej drogi wyjścia z długu. Nie dajemy gotowych rozwiązań, ale staramy się na bazie coachingu uświadomić im, że są wstanie rozwiązać te problemy – tłumaczy Rafał Szewczak. Podstawą programu jest opracowanie przez każdego uczestnika indywidualnego planu poradzenia sobie z trudną sytuacją i zbudowanie wśród zadłużonych motywacji do rozwiązania swoich problemów.  

Strach przed windykatorem

Dla wielu dłużników strach przed windykacją wystarczy, żeby nie odbierać listów i nie odpowiadać na telefony. Dlatego w czasie warsztatów uczestnicy spotykają się też z zawodowym windykatorem. – Mimo początkowej nieufności, okazało się, że uczestnicy mają dziesiątki pytań i wątpliwości. Głód wiedzy jest ogromny – przyznaje Przemysław Grzyb z Kredyt Inkaso, który poprowadził zajęcia dla zadłużonych. Wielu dłużników nie odróżnia osoby komornika od windykatora, nie mówiąc już o możliwościach współpracy z tym ostatnim. Na branży windykacyjnej od lat cieniem kładą się praktyki nieuczciwych firm z lat 90. Dlatego dłużnicy nie mają do nich zaufania. – My chcemy pokazać, że negocjując z firmami takimi jak nasza, dłużnik jest w stanie spłacić swój dług – mówi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso – mamy nadzieję, że program „Zaradni” stanie się wsparciem dla zadłużonych, pokazując, że można wyjść na prostą – dodaje prezes Szewczyk.

Teraz na uczestników programu „Zaradni” czeka druga cześć - czyli sesje coachingowe. Udział w programie jest całkowicie dobrowolny. Mogą w nim uczestniczyć również osoby, które nie są dłużnikami Kredyt Inkaso. Program potrwa do końca maja.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS