Zmieniło się nie do poznania. Do niedawna szare i betonowe – dziś to zielona oaza i duma jego mieszkańców. Gorzowskie podwórko – jedno z trójki zwycięzców drugiej edycji konkursu Zielone Podwórka, zaświeciło nowym blaskiem.
Był poczęstunek przygotowany przez mieszkańców, podarunki od organizatorów akcji. Przybyli przedstawiciele władz miasta i administracji. Przemawiali współorganizatorzy konkursu. Tak 20 października wyglądało oficjalne przekazanie mieszkańcom kamienicy przy ulicy Armii Polskiej 23 podwórka odnowionego w akcji Zielone Podwórka 2010.
Tym projektem Fundacja All For Planet wraz z firmą Philips i dziennikiem Fakt - współorganizatorami konkursu – kolejny raz zmieniła rzeczy na lepsze. Prace remontowe trwały ponad dwa miesiące, ale warto było czekać na efekt.
Podwórko przeszło wielką metamorfozę, nabrało życia – mówi Krystyna Skommer kierująca działaniami Fundacji All For Planet. - Zniknął wszechogarniający beton, który zastąpiliśmy zieloną roślinnością. To teraz prawdziwe „Zielone podwórko”. Cieszę się widząc jak zmieniło się to miejsce. Największą nagrodą za pracę włożoną w ten projekt jest dla nas jednak radość jego mieszkańców i ich mobilizacja.
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na własny koszt odnowili elewację podwórka. Po zakończeniu prac, na jednej z wyremontowanych ścian z inicjatywy All For Planet powstał największy dziś w Gorzowie mural o rozmiarach 16x18 metrów.
Akcja Zielone Podwórka dowodzi, że działając w naszym najbliższym otoczeniu, w niedużej skali, przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju w makroskali. Dzieje się tak zarówno, gdy dbamy o nasze podwórko, jak również, gdy w naszym domu stosujemy energooszczędne oświetlenie czy sprzęty domowe przyjazne dla środowiska – mówi Krzysztof Kouyoumdjian, rzecznik prasowy Philips w Polsce.
Brawa dla mieszkańców! Podwórko wygląda świetnie - mówi Karina Konieczna, szef działu Nauka w gazecie codziennej FAKT. - Nie zmieniłoby się tak bez ich zaangażowania. Tuż po finałowym głosowaniu, rozmawiałam z panią Joanną Roszyk, która zgłosiła gorzowskie podwórko do konkursu. Opowiadała jak bardzo akcja ich zmobilizowała. Mówiła, że głosowali jej znajomi i sąsiedzi. Opowiadała, że na portalach, gdzie trochę się udzielała, powstały całe listy głosujących. Że głosował cały zakład pracy jej męża i jej też. A kiedy wygrali, dzieci, nie czekając na wizytę organizatorów konkursu któregoś dnia, same zaczęły uprzątać zalegające gdzieś tam rupiecie. To, że na własny koszt dodatkowo postanowili wyremontować elewację domu przy podwórku, jest kolejnym dowodem, że chce im się chcieć. Że kiedy tylko nadarzyła się okazja, postanowili ją wykorzystać i wziąć sprawy w swoje ręce. Efekt naszego współdziałania zapiera dech w piersiach – dodaje.
Prace renowacyjne podwórka zostały sfinansowane z trzech źródeł: środków własnych Fundacji All For Planet, pieniędzy przekazanych przez władze miejskie i administracyjne Gorzowa, oraz z licytacji „zielonych” produktów Philips przekazanych dla Fundacji All For Planet: energooszczędnych opraw i źródeł światła, a także TV, odkurzaczy, żelazek i czajników elektrycznych.