2024 rok już za pasem. Pierwszy dzień stycznia zawsze jest datą symboliczną, większość z nas zaczyna wtedy wprowadzanie postanowień, zmian, nowych nawyków. Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec i autor książek radzi aby nie czekać i zacząć już teraz. Jakie nawyki najchętniej wprowadzamy, a które z nich są najtrudniejsze?
Ludzie potrzebują konkretnej daty do wprowadzania zmian. Obiecujemy sobie, że od jutra, za tydzień, od poniedziałku, bo w weekend nie warto – a potem w końcu zaczniemy się zdrowo odżywiać. Nowy Rok to najbardziej symboliczny dzień jeśli chodzi o zmiany w imię starego przysłowia „Nowy Rok, nowy ja”. Czy warto jednak czekać?
- Lubimy symbolikę dat, rocznice są dla nas istotne. Jednak tak naprawdę, w czym lepszy jest 1 stycznia od 15 grudnia? Jeśli czujemy, że są pewne rzeczy w naszym życiu, które chcemy poprawić, wprowadzić, to w naszym interesie jest zacząć jak najszybciej. Pamiętajmy, że nauczenie się nowej aktywności zajmuje trochę czasu. Według badań jest to od 18 do nawet 254 dni! Średnio przyjmuje się, że to 66 dni, więc około dwa miesiące. Jest to ciężka praca, która oczywiście się opłaca. Trzeba jednak wykazać się wytrwałością i samozaparciem. Za rogiem czeka na nas Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, przypadający na trzeci poniedziałek stycznia. Wtedy to, zaledwie po trzech tygodniach większość osób poddaje się i rezygnuje ze swoich postanowień. Radzę więc zacząć już dziś i kontynuować podróż ku pozytywnym zmianom, nawet gdy się potkniemy, a potkniemy się na pewno, to co świadczy o naszej sile, to próbowanie aż do skutku. – mówi Fryderyk Karzełek.
Kiedy wiadomo już ile trwa wprowadzenie zmian, warto także zastanowić się, jakie postanowienia się najpopularniejsze, od czego zacząć i w czym najtrudniej wytrwać?
- Ja opracowałem 13 nawyków ludzi sukcesu. Radzę także aby dbać o sześć obszarów w życiu tzw. Heksagon szczęścia, a są to: zdrowie, praca, finanse, rozwój, relacje i czas dla siebie. Każdy z nas musi zastanowić się w którym obszarze coś kuleje i zadbać o powrót do równowagi. Najpopularniejsze jest bezsprzecznie odchudzanie – tego postanowienia nie da się przebić, jest ono też najtrudniejsze z do utrzymania. Ćwiczenia i zdrowa dieta to coś niezwykle istotnego, są to zmiany życiowe i budowanie rutyny dnia, gdzie naprawdę potrzebujemy silnej woli. Przydadzą się nam „wskazówki”, czyli, aby rano pójść na trening, połóżmy koło łóżka wieczorem ubrania sportowe,. Będzie to wskazówka i motywacja dla naszego mózgu. Aby uniknąć niezdrowych przekąsek, zastąpmy je pestkami, warzywami, orzechami i to je trzymajmy w szafkach zamiast chipsów i cukierków. Są to proste rzeczy w teorii, ale tak trudne do wykonania dla większości z nas. Na duży sukces składa się właśnie wiele małych nawyków. To tzw. „habit stacking”. Chcesz pamiętać o witaminach każdego dnia? Trzymaj je naszykowane koło porannej szklanki wody. Chcesz zacząć oszczędzać? Przy każdym przelewie gdy coś kupujesz, przelewaj 10 % na konto oszczędnościowe, a najlepiej wpłacaj na nie ustaloną kwotę po każdej wpłacie – „płać najpierw sobie”. Po pewnym czasie zauważysz, że zmiany jakie prowadziłeś, są naturalne, nie musisz już o nich myśleć, robisz je automatycznie, czyli spełniłeś swoje zamierzenie – radzi Fryderyk Karzełek.
Wśród noworocznych postanowień często znajdują się także takie jak spędzanie większej ilości czasu z rodziną, mniej social mediów, mniej pracy, więcej czasu na łonie natury, wcześniejsze wstawanie, czytanie książek. Każdy z nich jest dla nas dobry, dlatego pamiętajmy, że zacząć można już dziś, bez magicznej daty.
Fryderyk Karzełek: ekspert, mentor i doświadczony szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego. Pomysłodawca i założyciel firmy Heksagon Group oraz twórca koncepcji sprzedaży naturalnej. Od 2018 roku prowadzi Klub 555 – codziennie o godzinie 5:55 spotyka się na żywo z tysiącami osób, aby wspierać ich w budowaniu dobrych nawyków i wzmacnianiu samodyscypliny. Jest autorem wielu książek, takich jak: „Problemy są dobre”, „Sprzedaż naturalna” czy „Obudź się!”, która stanowi autobiograficzny poradnik z zakresu finansów i rozwoju osobistego. Jest również autorem Heksagonu Szczęścia – koncepcji, która zakłada, że źródłem szczęścia i satysfakcji w życiu jest zachowanie równowagi w sześciu najważniejszych obszarach życia. Jako doświadczony przedsiębiorca, prowadzi liczne szkolenia, zarówno z zakresu rozwoju osobistego, biznesu, jak i sprzedaży.