Dzieci od słodyczy wolą urządzenia mobilne
73% rodziców zdaje sobie sprawę, że dają zły przykład spędzając za dużo czasu online. Ponad 1/3 została za to upomniana przez własne dzieci - wynika z badania Edelman Intelligence.
Badanie pokazało, że dzieci cenią czas spędzany z urządzeniem mobilnym bardziej niż słodycze. Ponadto spędzają więcej czasu przed ekranem urządzenia mobilnego niż na świeżym powietrzu.
Ponad 1/4 respondentów twierdzi, że ich pociechy spędzają w sieci więcej czasu niż oni sami. W badanych krajach dzieci codziennie spędzają średnio ponad 2,5 godz. czasu wolnego z urządzeniami mobilnymi. To ponad pół godz. dłużej niż wynosi przeciętny czas zabawy na dworze. Jedynie dzieci z Polski i Niemiec spędzają na zabawie poza domem więcej niż 2 godz.
Brytyjskie dzieci spędzają z urządzeniami mobilnymi najwięcej czasu - niemal 3 godz. dziennie. Najmniej hiszpańskie, włoskie i polskie, ale to tylko o 30 minut krócej niż rówieśnicy z innych państw w regionie.
Niemal połowa rodziców uważa, że technologie i urządzenia mobilne mogą rozwijać umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów (51%), kreatywność (48%) i poczucie szczęścia (45%). Niemal 3/4 (72%) twierdzi, że dzieci, które odpowiadają za swoje własne urządzenia, uczą się odpowiedzialności.
Jednocześnie rodzice martwią się o potencjalnie negatywny wpływ tych urządzeń na dzieci. Ponad połowa (52%) twierdzi, że czas spędzany z urządzeniem mobilnym wpływa na jakość snu dziecka, zachowania społeczne (40%), czy zdrowie psychiczne (37%). Obawy te narastają w miarę jak dzieci dostają własne urządzenia w coraz młodszym wieku.
Przeciętne dziecko dostaje swoje pierwsze urządzenie w wieku 9 lat – o rok wcześniej niż zdaniem badanych rodziców powinno je dostać. W Polsce średnia wynosi 8 lat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej różnica jest jeszcze większa, ponieważ dzieci otrzymują tam urządzenia w wieku 7 lat.
Rodzice próbują ograniczać czas spędzany przez dzieci przed ekranem. Przyznają jednak, że sami działają przeciwko sobie, ponieważ nie dają dobrego przykładu. Co drugi rodzic (56%) mówi, że spędza za dużo czasu online. Niemal połowa (49%) czuje się winna z powodu ilości czasu, który na to poświęca.
36% rodziców przyznaje, że bywają upominani przez własne dzieci za to, że spędzają zbyt dużo czasu korzystając z urządzeń mobilnych lub że robią to w niewłaściwym momencie. Ponad połowa z nich (61%) martwi się tym, że dają zły przykład swoim pociechom.
56% rodziców wprowadza w domu godziny lub dni bez technologii, podczas których wszyscy trzymają się z dala od gadżetów.
Raport "Moje pierwsze urządzenie" został przygotowany przez firmę badawczą Edelman Intelligence na zlecenie Norton by Symantec. Powstał na podstawie internetowego sondażu przeprowadzonego na 10 rynkach wśród 6986 rodziców w wieku powyżej 18 lat, mających dzieci w wieku 5–16 lat. Próba europejska odzwierciedla opinie 5974 rodziców z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Polski i Wielkiej Brytanii. Próba bliskowschodnia odzwierciedla opinie 1012 rodziców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. 10-minutowy sondaż przeprowadzano od 10 do 20 sierpnia 2018 r. Margines błędu dla całej próby wynosi +/-0,5%. Na potrzeby badania pytano o urządzenia mobilne (smartfony lub tablety) podłączone do internetu. Z definicji tej wyłączono tablety lub inne urządzenia zaprojektowane specjalnie dla młodszych dzieci.
Dołącz do dyskusji: Dzieci od słodyczy wolą urządzenia mobilne