„Dziennik Gazeta Prawna” wygrywa z Kancelarią Sejmu. Nie musi publikować sprostowania
"Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes) nie musi publikować sprostowania Kancelarii Sejmu dotyczącego tekstu o wadliwym procesie głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym - zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.
Dziennikarze Patryk Słowik i Piotr Szymaniak opisali w tekście „Senat przyjął nie tę ustawę” opublikowanym 24 lipca zeszłego roku, że senatorowie głosowali nad inną wersją ustawy o Sądzie Najwyższym niż ta, którą przyjęli posłowie.
Na łamach gazety wypowiadali się prawnicy – m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Jerzy Pisuliński, prof. Ryszard Piotrowski i wskazywali, że w ich opinii prezydent ma w tej sytuacji dwa wyjścia: weto lub wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
W dniu publikacji „DGP” prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym.
W czwartek, 10 miesięcy po publikacji dziennika, Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie stwierdził, że redakcja „DGP” słusznie odmówiła sprostowania podanych informacji. Tego domagała się Kancelaria Sejmu, zarzucając autorom nierzetelność dziennikarską.
Sąd Apelacyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że zostały zachowane wszystkie wymogi rzetelności. Kancelaria Sejmu poprzez sprostowanie chciała dyskutować z opiniami, przytoczonych na łamach dziennika, prawników.
Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że @DGPrawna nie musi publikować sprostowania @KancelariaSejmu dot. tekstu o wadliwym procesie głosowania nad ustawą o SN.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) 24 maja 2018
Wraz z Piotrem Szymaniakiem napisaliśmy prawdę i dochowaliśmy standardu rzetelności dziennikarskiej
Portal TVP.Info pisał o wyroku Sądu Okręgowego
Współautor tekstu DGP, Patryk Słowik zwrócił się bezpośrednio na Twitterze to Samuela Pereiry, szefa portalu TVP.Info. Napisał: „Hej TVP.Info i Samuel Pereira grzaliście na jedynce portalu wyrok pierwszej instancji. Rozumiem, że o prawomocnym z równie dużym przytupem poinformujecie czytelników?”
Hej, @tvp_info i @SamPereira_, grzaliście na jedynce portalu wyrok pierwszej instancji. Rozumiem, że o prawomocnym z równie dużym przytupem poinformujecie czytelników? https://t.co/4xs2u8IDwk
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) 24 maja 2018
Samuel Pereira odpowiedział na to słowami: „Patryk, pisało o tym wiele mediów. Dlaczego czepiasz się akurat mnie?”
Patryk, pisało o tym wiele mediów. Dlaczego czepiasz się akurat mnie?
— Samuel Pereira (@SamPereira_) 24 maja 2018
Portal poinformował jednak o dzisiejszym wyroku Sądu Apelacyjnego, co dziennikarz „DGP” skomentował stwierdzeniem „Uważam, że poprzedni tekst zawierał szereg kłamstw, ale za dziś – szacunek”.
Portal @tvp_info poinformował czytelników o prawomocnym wyroku dot. sporu o tekst na temat procesu legislacyjnego ustawy o SN.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) 24 maja 2018
Uważam, że poprzedni tekst zawierał szereg kłamstw, ale za dziś - szacunekhttps://t.co/XkstCrWIzu
Dołącz do dyskusji: „Dziennik Gazeta Prawna” wygrywa z Kancelarią Sejmu. Nie musi publikować sprostowania