Emitel zapewnił sobie kredytowanie do 1,57 mld zł
Operator m.in. multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel podpisał nową umowę kredytową z konsorcjum banków, w ramach której zapewnił sobie finansowanie do kwoty 1,57 mld zł, uwzględniające kredyt terminowy, kredyt inwestycyjny oraz kredyt rewolwingowy.
Kredyt będzie udzielony przez grupę banków wspierających spółkę, do której dołączyły nowe instytucje finansowe, zapewniające możliwość osiągnięcia korzystniejszych warunków. Transze kredytu terminowego zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia wynikającego z podpisanej w 2020 r. umowy kredytowej, a transze inwestycyjna i rewolwingowa do sfinansowania działalności operacyjnej spółki i inwestycji związanych z planami rozwojowymi i dalszymi akwizycyjnymi.
Umowa będzie obowiązywać do drugiej połowy 2030 roku. Zamknięcie transakcji i uruchomienie finansowania nastąpi po spełnieniu standardowych dla tego typu kredytów warunków zawieszających. - Cieszymy się ze wsparcia i docenienia, jakie Emitel otrzymał od wiodących banków w Europie. Emitel jest bardzo dobrze zarządzaną spółką, nieustannie osiągającą znakomite wyniki. Z dużą pewnością patrzymy na dalszy rozwój spółki, który będziemy wspierać, oraz na dobrą współpracę z instytucjami finansującymi Emitel - powiedział Steven Marshall, przewodniczący rady nadzorczej Emitela.
Zmiana standardu naziemnego jednym z kluczowych projektów
Spółka podkreśla, że w ostatnich latach realizowała szereg strategicznych projektów, które pochłonęły istotne nakłady inwestycyjne. Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej złożonych projektów, był proces refarmingu pasma 700 MHz i zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Realizowany przez ponad 3 lata projekt ma fundamentalne znaczenie dla rynku telewizyjnego i przyszłości platformy telewizji naziemnej w Polsce.
Emitel realizował również strategię w zakresie segmentu wynajmu infrastruktury telekomunikacyjnej, powiększając portfel obiektów wysokościowych. W czerwcu br. Emitel nabył spółkę ATC Polska, dysponującą 65 wieżami telekomunikacyjnymi. Obecnie spółka posiada 667 obiektów wysokościowych i zamierza nadal rozwijać bazę obiektów w Polsce, nie wyklucza również dalszych akwizycji w tym i innych obszarach.
– Strategia finansowania działalności Emitel zakłada sukcesywne obniżanie wskaźników zadłużenia spółki, jednocześnie zapewniając środki na dalszy rozwój. Uzyskaliśmy korzystne warunki dla spółki, które dają nam przestrzeń do skutecznego prowadzenia działalności przez kolejne lata. Dziękuję wszystkim instytucjom finansującym za obdarzenie nas zaufaniem i pozytywną ocenę strategii i planów rozwoju spółki w horyzoncie czasowym wykraczającym poza obecną dekadę – powiedział Maciej Pilipczuk, CFO, członek zarządu Emitela.
W skład konsorcjum, z którym została podpisana umowa, weszły: Bank Citi Handlowy w Warszawie, PKO Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU, Bank Pekao (działający również jako Agent Kredytowy oraz Agent Zabezpieczeń), DNB Bank ASA, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska oraz Alior Bank.
Emitel ma nowego właściciela
W listopadzie ub.r. brytyjski fundusz Cordiant Digital sfinalizował kupno 100 proc. akcji Emitela. Poprzednio właścicielem operatora przez 9 lat był amerykański fundusz Alinda Capital Partners (obecnie działający pod nazwą Astatine Investment Partners). Cordiant Digital za Emitela zapłacił 352 mln funtów.
Emitel jest znany przede wszystkim jako operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Nie ogranicza się jednak do takiej działalności. Kiedy w kolejnych krajach trwa dyskusja o przeniesieniu tradycyjnych stacji do streamingu, spółka coraz więcej inwestuje w usługi dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy. Przychody z takich usług rosną.
- Zgodnie z przyjętą kilka lat temu strategią, Emitel rozwija inne usługi w zakresie szeroko rozumianej łączności bezprzewodowej. Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci o silnych kompetencjach w zakresie systemów łączności, od lat rozbudowujemy naszą infrastrukturę. Dlatego oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych oferujemy m.in. infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektujemy i instalujemy nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, w tym zaawansowane instalacje wewnątrzbudynkowe (DAS) oraz budujemy rozwiązania dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy (IoT). Udział przychodów firmy w tym obszarze stale rośnie i naszym celem jest dalszy rozwój portfela usług i produktów - mówił kilka miesięcy temu Wirtualnemedia.pl Maciej Staszak, wiceprezes Emitela.
Dołącz do dyskusji: Emitel zapewnił sobie kredytowanie do 1,57 mld zł