SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gaz łupkowy nie doprowadzi do dużych obniżek cen gazu w Polsce

Komercyjne wydobycie gazu łupkowego w Polsce przez pierwsze 5-10 lat nie doprowadzi do znaczących obniżek cen gazu, uważa agencja ratingowa Fitch Ratings. Agencja zwraca jednocześnie uwagę, ze polskie firmy z sektora energetycznego mogą stać się dzięki gazowi niekonwencjonalnemu "dużymi graczami".

"Nie spodziewamy się, że sukces który w USA doprowadził do spadku cen gazu o ok. 50% w latach 2008-2011, łatwo będzie powtórzyć w Polsce. Produkcja komercyjna w pierwszych 5-10 latach najprawdopodobniej nie obniży znacząco cen gazu ze względu na wysokie koszty osiągnięcia opłacalności. Ponadto, Polska i USA różnią się co do formacji gazu łupkowego i struktury rynku gazowego" - głosi komunikat Fitcha.

Państwowy Instytut Geologiczny podał wczoraj, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc. W kwietniu ub.r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).

Fitch podkreśla jednak, ze szacowane zasoby gazu łukowego w Polsce są "nadal znaczące" i wystarczą na pokrycie krajowego spożycia przez 25-55 lat, a spożycie przez kolejnych 10 lat mogą pokryć zasoby gazu konwencjonalnego.

"Znacząca produkcja gazu łupkowego mogłaby obniżyć zależność Polski od importu gazu (obecnie pokrywa on ok. 70% popytu na gaz), z którego większość pochodzi z Rosji. Ukształtowałaby także przyszłą strukturę wytwarzania energii w Polsce, gdy kraj zmierza do dywersyfikacji od dominacji węgla w wytwarzaniu energii poprzez inwestowanie w odnawialne źródła energii, energetykę jądrową i elektrownie gazowe" - czytamy dalej. 

"Podjęcie poszukiwań przez polskie spółki energetyczne już na wstępnym etapie daje im szanse, by stać się znaczącymi graczami, o ile potwierdzi się dostępność gazu dla produkcji komercyjnej w następnych latach" - podkreśla Fitch.

Agencja podkreśla jednocześnie, że jest za wcześnie na tworzenie wiążących założeń co do przyszłości gazu łupkowego w Polsce - dotychczas wykonano mniej niż 20 odwiertów, z których wiele przyniosło rozczarowujące rezultaty.

Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego posiada szereg zagranicznych koncernów, m.in. ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips (poprzez umowę z Lane Energy), Marathon Oil i Eni. Polskie firmy z licencjami to: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), PKN Orlen, Grupa Lotos i Petrolinvest.

Także Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia i KGHM Polska Miedź są zainteresowane poszukiwaniem tego surowca - w styczniu br. podpisały one(odrębne) listy intencyjne z PGNiG dotyczące współpracy przy takich projektach.

Dołącz do dyskusji: Gaz łupkowy nie doprowadzi do dużych obniżek cen gazu w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
"w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.)" - jesteście kretynami skoro takie bzdury piszecie! 1000x za dużo!
odpowiedź
User
privat
"w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.)" - jesteście kretynami skoro takie bzdury piszecie! 1000x za dużo!
odpowiedź