Historia burzliwej kariery Birtney Spears. Przegląd filmów i seriali poświęconych wokalistce
Zaledwie kilka dni temu ukazała się głośna autobiografia Britney Spears zatytułowana „Kobieta, którą jestem”, a wokalistka ponownie stała się tematem numer jeden w amerykańskich mediach. Wyznania dotyczące aborcji, ubezwłasnowolnienia i kryzysów psychicznych przyczyniły się do dyskusji na temat stygmatyzacji chorób psychicznych.
„Kobieta, którą jestem” to osobiste wyznanie Spears na temat jej kariery, związków z mężczyznami (wiele miejsca poświęca relacji z Justinem Timberlakiem), wieloletniego ubezwłasnowolnienia, do którego doprowadzili rodzice wokalistki, a także medialnej wojny, którą toczyła z paparazzi.
24 października, dzień przed premierą książki Britney Spears, na HBO zadebiutował serial dokumentalny pt. „Britney Spears kontra ojciec”. Pierwszy odcinek przedstawia perspektywę ojca piosenkarki – Jamie Spearsa, a drugi przedstawia przemyślenia gwiazdy. Dzięki temu widz sam może wysnuć własne wnioski z dwóch relacji opowiadających o okresie ubezwłasnowolnienia wokalistki.
Poza serialem dokumentalnym dostępnym na HBO, wart obejrzenia jest także film „Britney kontra Spears” dostępny na Netfliksie od 2021 roku. Dokument w reżyserii Erin Lee Carr przedstawia efekt wieloletniej pracy śledczych i niepublikowane wcześniej wywiady. Pokazuje wokalistkę w różnych ujęciach - od dziewczyny z sąsiedztwa aż po kobietę usidloną przez sławę, rodzinę i własny status prawny.
Dokument pokazuje życie Britney bez wykorzystywania traumatycznych zdjęć i nagrań, które wcześniej ją definiowały. Reżyserka Erin Lee Carr i dziennikarka Jenny Eliscu starały się zgłębić zawiłą historię kurateli, która trwała ponad 13 lat.
Z kolei na VOD TVP dostępny jest film „Britney Spears: Fighting for Freedom” z 2021 roku również opowiadający walkę piosenkarki z ojcem w celu zniesienia jego kurateli. Dokument skupia się także na ruchu #FreeBritney i medialnym aspekcie sprawy.
W 2021 roku Spears przez wiele miesięcy apelowała w sądzie o zakończenie nadzoru kuratorskiego decydującego o jej życiu osobistym i majątku wartym 60 milionów dolarów. Adwokat wokalistki Matthew Rosengart, zwracając się do sądu, zaznaczył, że ustanowiona została „siatka bezpieczeństwa” w celu uregulowania kwestii finansów i osobistej opieki nad jego klientką. Chciałby doprowadzić do zbadania ewentualnych błędów finansowych w zarządzaniu przez sprawującego wcześniej funkcję kuratora córki Jamie Spearsa. Uzależnił to od woli piosenkarki. „To był historyczny dzień dla Britney Spears” – ocenił. Dziękował fanom ruchu poparcia #FreeBritney, twierdząc, że był niezbędny do osiągnięcia sukcesu. Wielbiciele gwiazdy kwestionowali zasadność objęcia jej restrykcjami. Argumentowali, że w tym samym czasie z powodzeniem koncertowała na całym świecie i zarabiała miliony dolarów.
Przypomnijmy, że Jamie Spears przyczynił się do ustanowienia kurateli nad córką i nadzorował ją od 2008 roku. Stało się to w następstwie załamania nerwowego, jakiego doświadczyła piosenkarka. Zażywała także narkotyki. Za pośrednictwem adwokatów ojciec Britney Spears zapewnił, że pomógł uporządkować karierę zawodową córki i zawsze działał w jej najlepszym interesie.
Dzisiaj wokalistka mówi wprost, że mężczyźni z rodziny jej ojca „z reguły nie byli dobrymi ludźmi, zwłaszcza w kontekście sposobu, w jaki traktowali kobiety”.
Poza produkcjami dokumentalnymi warto także zapoznać się z filmografią Spears. Artystka wystąpiła m.in. w serialu „Glee” (2010), „Jane the Virgin” (2015), „Jak poznałem waszą matkę” (2008), „Will i Grace” (2006) oraz w „Sabrinie, nastoletniej czarownicy” (1999).
Dołącz do dyskusji: Historia burzliwej kariery Birtney Spears. Przegląd filmów i seriali poświęconych wokalistce