SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejna wymiana dekoderów? Nadchodzi kodek MPEG-5 LCEVC

Firma V-Nova podczas targów NAB Show, które pod koniec kwietnia odbędą się w Las Vegas zaprezentuje kodek MPEG-5 LCEVC. Za kilka lat może on zastąpić HEVC, MPEG-2, MPEG-4, używane obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej i przez operatorów płatnej telewizji.

Dzięki kodekom w obrębie jednego transpondera czy multipleksu można nadawać więcej kanałów telewizyjnych lub emitować je w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Podczas prezentacji MPEG-5 LCEVC zademonstrowane zostaną możliwości najnowszego kodeka w przypadku użycia na różnych urządzeniach. Będą to m.in. sprzęty z systemami operacyjnymi iOS, Android, dekodery i odtwarzacze HTML5. MPEG-5 LCEVC ma ułatwić nadawanie treści w UltraHD (4K). Dzięki niemu ich zaoferowanie abonentom będzie tańsze niż obecnie.

20 firm zaangażowanych w prezentację

W prace nad przygotowaniem prezentacji zaangażowanych jest blisko 20 firm. To AMD/Xilinx, Amlogic, Harmonic, Kynesim, MainConcept, NETINT, NVIDIA, Oregan Networks, Qencode, Red5 Pro, Resi, SBTVD Forum, SEI Robotics, Simplestream, SOUTHWORKS, Steinwurf, THEOplayer, Videon, Visaic i V-Nova.

- Pierwsza prezentacja MPEG-5 LCEVC jest doskonałym przykładem rosnącego ekosystemu rozwiązań dostępnych dla operatorów i dostawców usług, aby wyposażyć ich usługi wideo w najnowszy standard MPEG - stwierdził Guido Meardi, dyrektor generalny i współzałożyciel V-Nova.

- Technologia jest przygotowana z myślą o nadawcach i serwisach streamingowych, a teraz produkty z nią związane wchodzą na rynek. Zapraszam odwiedzających NAB Show do zobaczenia na własne oczy sposobów użycia LCEVC, który pozwoli oferować wideo w bardzo wysokiej jakości, oszczędzając przepustowość i - co ważne - moc obliczeniową serwerów - dodał.

Aby nowa technologia przyjęła się na rynku, konieczna będzie jednak wymiana dekoderów naziemnych, satelitarnych, kablowych czy telewizorów. Nie nastąpi to prędko, ale potrwa przynajmniej kilka lat. Być może wtedy w 4K pojawi się więcej. Na razie platformy satelitarne i sieci kablowe ku niezadowoleniu operatorów satelitarnych nie oferują wiele takich stacji.

V-Nova przygotuje dwie prezentacje w Las Vegas. Jedna z nich będzie dotyczyła wdrożenia MPEG-5 LCEVC przy użyciu dostępnych na rynku rozwiązań i skupienia się na możliwościach oferowania streamingu 4K na żywo. Druga prezentacja będzie dotyczyła rosnącego wykorzystania treści HDR oraz tego, w jaki sposób kodek LCEVC może być wykorzystywany jako technologia ulepszająca w połączeniu z istniejącymi usługami SDR h.264/ AVC.

Powolne przejście na DVB-T2/HEVC

Kiedy w Stanach Zjednoczonych trwa debata o MPEG-5 LCEVC, w Polsce trwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 z kodekiem HEVC. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w województwach dolnośląskich już nadają w nowym standardzie. W pozostałych regionach do zmiany dojdzie do końca czerwca. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,7 mln gospodarstw domowych posiada stare telewizory lub tunery. Jeśli ich mieszkańcy nie wymienią sprzętu, to utracą dostęp do większości kanałów komercyjnych. MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP nadal nadaje w starym standardzie DVB-T. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął procedurę na to pozwalającą po wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Nadawcy komercyjni obawiają się utraty potencjalnych widzów i co za tym idzie przychodów reklamowych na rzecz TVP. Prowadzą rozmowy z UKE w sprawie przyjęcia rozwiązań, które mogłyby ograniczyć straty. W grę może wchodzić na przykład nadawanie głównych stacji komercyjnych w MUX-4 albo krótkie przesunięcie terminu zmiany standardu. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE zdradza Wirtualnemedia.pl, że kolejne spotkanie w tej sprawie jest zaplanowane na piątek.

25 kwietnia 2022 ma nastąpić drugi etap zmiany standardu. Obejmie on województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Osoby, które mają stare sprzęty do odbioru naziemnej telewizji mogą skorzystać z rządowego bonu na zakup telewizora lub dekodera.

Dołącz do dyskusji: Kolejna wymiana dekoderów? Nadchodzi kodek MPEG-5 LCEVC

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
postęp
Nie bądź głupi, nie kupuj telewizora niegotowego na MPEG-5. HEVC to format bez przyszłości. ROTFL
0 0
odpowiedź
User
nbt
Jak zwykle, obiecywana jeszcze lepsza jakość, a skonczy się jak zawsze, czyli tnięciem bitrate. Już teraz MWE nadaje swoje cuda w AVC z bitrate 1Mbps, z HEVC zapewne zejdą jeszcze niżej, a LCEVC to już pewnie 0,5 Mbps w premium jakości SD...
0 0
odpowiedź
User
bison616
Niby przyszłością miał być kodek AV1
0 0
odpowiedź