Operator satelitarny rozczarowany 4K
Eutelsat liczył, że kanały 4K doprowadzą do znaczącego wzrostu zapotrzebowania na jego usługi. Tak się jednak nie stało. Na 7 tysięcy nadawanych przez operatora satelitarnego stacji telewizyjnych, tylko 34 to kanały UHD. Kilka z nich oferują polskie platformy cyfrowe.
Cristiano Benzi z Eutelsatu zdradził podczas panelu dyskusyjnego, że tylko na pozycji satelitarnej Hot Bird (korzystają z niej również polskie platformy cyfrowe) jest nadawanych prawie 900 kanałów: 425 było w standardowej rozdzielczości (SD), 457 w wysokiej rozdzielczości (HD), a tylko 14 (2 procent) w Ultra HD. Przedstawiciel operatora satelitarnego jest jednak optymistą, bo wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne przygotowują coraz więcej treści w 4K. Koszty takich produkcji spadają.
- W 4K jest dostępnych więcej produkcji, ale frustrujące jest dla nas, że jednocześnie nie ma więcej liczby kanałów na satelicie w tej jakości obrazu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zbudowanie ekosystemu 4K jest wyzwaniem - powiedział Benzi. Paul Gray, starszy kierownik ds. Badań w Omdii, zauważył, że rośnie liczba gospodarstw domowych z telewizorami UHD. Przytoczył badania, z których wynika, że do 2024 roku sprzedaż sprzętów UHD będzie stanowić 50 proc. wszystkich sprzedanych telewizorów w Europie Zachodniej.
309 usług z treściami 4K na świecie
Optymistą jest też Benjamin Schwarz, przewodniczący ds. Komunikacji w UHD Forum. Choć operatorzy kablowi i platformy satelitarne niechętnie wprowadzają do oferty kanały w jakości 4K, to liczba takich treści szybko rośnie w przypadku serwisów streamingowych. 4K mają w ofercie m.in. Netflix, Amazon Prime Video i HBO Max. - Na świecie jest ponad 430 mln subskrybentów 309 usług, które oferują 4K - skomentował. Schwarz wyjaśnił, że HDR10 oferowało 15,3 proc. operatorów płatnej telewizji i serwisów streamingowych, Hybrid Log Gamma 22,1 proc., natomiast Dolby Vision był teraz oferowany przez 10 proc. firm.
Jaka oferta w 4K?
W Polsce najtańsze telewizory z 4K kosztują około 1500 zł. Oferta tradycyjnych operatorów w tej jakości obrazu nie jest jednak zbyt szeroka. Choć Canal+ już w 2018 roku wprowadził dekoder 4K, to abonenci tej platformy cyfrowej mogą oglądać na razie tylko: Canal+ 4K Ultra HD, Museum 4K i Eleven Sports 1 4K. W czasie mundialu w 2018 roku i w czasie Euro 2020 tymczasowo był dostępny kanał TVP 4K. Konkurencyjny Polsat Box zaoferował dekoder 4K w sierpniu ub.r. Abonenci mają do dyspozycji kodowane stacje: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD i niekodowane Fashion TV UHD oraz NASA TV UHD. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Tokio mogli też oglądać Eurosport 4K. W czwartek Polsat Box zdradził, że intensywnie pracuje nad poszerzeniem oferty w 4K.
W pakietach sieci kablowych poza kanałami znanymi z satelity można znaleźć jeszcze Jazz 4K, wPolsce.pl 4K, FunBox UHD i Ultra TV 4K. Znacznie więcej treści Ultra HD oferują w Polsce serwisy streamingowe: Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Polsat Box Go i Player. Ich udostępnianie drogą internetową jest bowiem tańsze aniżeli emisja satelitarna. W przyszłości w ofertach tradycyjnych operatorów stacji w 4K będzie jednak przybywać. W UHD w polskich sieciach kablowych i na platformach satelitarnych chce nadawać m.in. kanadyjski kanał przyrodniczy Love Nature.
4K ma zastąpić HD
Eutelsat już jesienią ubolewał na blogu internetowym, że nadawcy tak wolno uruchamiają emisję w 4K. W 2006 roku na polskim rynku pojawiły się kanały w wysokiej rozdzielczości (HD). Wówczas stopniowo pojawiały się wersje HD stacji w kolejnych tematykach: filmowej, sportowej, dokumentalnej, dziecięcej, muzycznej, informacyjnej i uniwersalnej. Dzisiaj większość kanałów jest nadawanych tylko w wysokiej rozdzielczości. 4K to cztery razy lepsza jakość od Full HD. Szczególnie sprawdza się w przypadku dużych telewizorów (od 50 cali), które cieszą się coraz większą popularnością.
Producenci telewizorów twierdzą, że dzisiaj mało kto kupuje sprzęt, który nie pozwala na odbiór w jakości 4K. W Polsce telewizory z rozdzielczością Ultra High Definition (4K) lub wyższą, po trzech kwartałach 2021 stanowiły ilościowo ok 72 proc. sprzedaży na polskim rynku. W latach 2020 i 2019 było to odpowiednio 68 proc. i 62 proc. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci rynku telewizyjnego stwierdzili, że prędzej czy później 4K zastąpi HD. Nie nastąpi to jednak tak szybko jak przejście ze standardowej do wysokiej rozdzielczości kilkanaście lat temu.
Dołącz do dyskusji: Operator satelitarny rozczarowany 4K
.
Ciekawe co będzie następne?