SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadawca publiczny rozpocznie przejście na DVB-T2 w styczniu

Jeden z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej włoskiego nadawcy publicznego Rai musi do 10 stycznia 2024 roku przejść na standard DVB-T2. Decyzję w tej sprawie ogłosił minister przedsiębiorczości Adolfo Urso.

Kanał informacyjny RaiNews 24 Kanał informacyjny RaiNews 24

Zdaniem polityka, zmiana standardu przyniesie ożywienie na włoskim rynku telewizyjnym. Na multipleksach będzie miejsce na nowe kanały, a obecnie już nadawane poprawią jakość obrazu. Rai ma nie tylko przeprowadzić migrację jednego z multipleksów do DVB-T2, ale też przyjąć harmonogram podobnej operacji w odniesieniu pozostałych.

Obecnie także multipleksy z kanałami komercyjnymi (Cairo Due, DFree, Mediaset 1, Mediaset 2, Mediaset 4, Persidera 1, Persidera 2, Persidera 4) są nadawane w starym standardzie DVB-T. Przy emisji niektórych stacji jest wykorzystywany kodek H.264 zamiast nowszego HEVC. Docelowo we Włoszech wszystkie multipleksy mają przejść migrację na DVB-T2.

Włosi nieprzygotowani do zmiany standardu

Portal dday.it spodziewa się, że nadawca nie będzie nadawać w nowym standardzie swoich najpopularniejszych kanałów. Oznaczałoby to ich spadek oglądalności, a co za tym idzie, przychodów reklamowych. 6 mln gospodarstw domowych we Włoszech nadal nie posiada dekodera lub telewizora kompatybilnego z DVB-T2. To co czwarte gospodarstwo domowe. Przejście na DVB-T2 i spowodowana nim utrata niektórych kanałów, ma zachęcić ich mieszkańców do wymiany sprzętu. Szacuje się, że wymianie będzie podlegać nawet 14,5 mln urządzeń.

Tylko w Rzymie i okolicach działa 14 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Rai i spółka córka nadawcy Rai Way są operatorami czterech. Wiele wskazuje na to, że Rai wybierze stacje z MUX-A (Rai Movie, Rai Premium, Rai Gulp, Rai YoYo, Rai Storia, Rai Sport+ HD, Rai 3 SD i kanały oraz aplikacje w HbbTV) i MUX-B (Rai 1 SD, Rai 2 SD, Rai Sport+ HD,  Rai Sport, Rai 3 HD, Rai 4, Rai 5, Rai Scuola, RTV San Marino), które trafią na jeden multipleks w nowym standardzie. Zmiany prawdopodobnie nie obejmą Rai MUX R (Rai 1 HD, Rai 2 HD), Rai News 24 i różne wersje Rai 3).

W Polsce szybkie przejście do DVB-T2 bez MUX-3

Włosi mieli już wcześniej przejść na DVB-T2, ale rząd i nadawcy zdecydowali się opóźnić ten proces z powodu nieprzygotowania tamtejszych gospodarstw domowych. Zupełnie inaczej stało się od marca do końca czerwca 2022 roku w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, na DVB-T2/HEVC przeszły multipleksy z najważniejszymi kanałami komercyjnymi: MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, TVP ABC), MUX-2 (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2)  i MUX-4 (Wydarzenia 24, płatny pakiet Polsat Box).

Minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie czasu na migrację MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) do nowego standardu do końca 2023 roku. Tłumaczył to wojną na Ukrainie i faktem, że trzeciemu multipleksowi towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na takie opóźnienie.

W efekcie zmniejszyły się zasięgi techniczne multipleksów z głównymi kanałami komercyjnymi. Nadawcy prywatni, tacy jak Polsat, TVN czy TV Puls utracili część widzów ze starymi sprzętami. Twierdzą, że stracili z tego tytułu setki milionów potencjalnych przychodów reklamowych. Ich zdaniem Telewizja Polska jest faworyzowana przez rząd i regulatora. Zamierzają czekać do chwili przejścia MUX-3 na nowy standard i wyliczyć straty, żeby domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa.

Standardu w naszym kraju na razie nie zmieni MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV), a w  DVB-T2 od razu zaczął nadawać MUX-6 (TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat i od poniedziałku także TVP ABC).

Rok temu 0,99 mln polskich domostw bez DVB-T2

Krajowy Instytut Mediów od sierpnia ub.r. nie bada przygotowania na nowy standard. - Krajowy Instytut Mediów zakończył badanie poziomu przygotowania Polaków do nowego standardu odbioru telewizji naziemnej DVBT2/HEVC. Raport zamknięcia dostępny jest na stronie Instytutu. KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania - wyjaśniło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KIM. Niespełna rok temu nieprzygotowanych do DVB-T2/HEVC było 0,99 mln domostw. Jak jest teraz? Tego nie wiadomo.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił Wirtualnemedia.pl, że jest „gotowy do uruchomienia kolejnej edycji programu” dofinansowania sprzętów.

Dołącz do dyskusji: Nadawca publiczny rozpocznie przejście na DVB-T2 w styczniu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:-/
Oczywiście tytuł w formie clickbaitu z celowo pominiętą informacją, że chodzi o Włochy. Większość kliknie myśląc że mowa jest o Polsce i TVP.
0 0
odpowiedź
User
widz
Piękny clickbait, droga redakcjo.
0 0
odpowiedź
User
Słabe to
Nie łaska zaznaczyć w tytule, iż chodzi o włoskiego nadawcę publicznego ???!!!
0 0
odpowiedź