SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blisko dwadzieścia „czwórek”. Jak prezentują się inne kanały TV4?

Należący do Telewizji Polsat kanał TV4 niedawno odświeżył wizerunek i logo. Obecne przypomina nieco znak rozpoznawczy brytyjskiego Channel 4. Tylko w Europie działa kilkanaście telewizyjnych „czwórek”. Można je oglądać nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Szwecji, we Włoszech czy na Węgrzech.

TV4 powstał 1 kwietnia 2000 roku w wyniku fuzji naziemnej Naszej TV i filmowego wówczas kanału satelitarnego Polsat 2. Właścicielem stacji do 2013 roku była spółka Polskie media, a od 1 stycznia 2014 roku nadawcą kanału jest Telewizja Polsat. Zarówno TV4, jak i jego siostrzana stacja TV6, która nadaje od 2011 roku, wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Na początku sierpnia oba kanały wdrożyły nowe logotypy i oprawy graficzne. To kolejny etap procesu harmonizacji komunikacji całej Grupy Polsat Plus, rozpoczętego w 2021 roku.

- Nowa wizualizacja TV4 i TV6 służy uzyskaniu spójnej identyfikacji, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości tych kanałów. Symbolem każdego z nich pozostaje stanowiąca bazę logotypu cyfra, która otrzymała nową formę. Wykorzystano w niej charakterystyczną dla Grupy Polsat Plus czcionkę Display Font oraz różnokolorowe linie, które tworzą zarówno logo stacji, jak i podstawowy motyw oprawy graficznej, tzw. „skórę” - podano w komunikacie.

Logo zbliżone do brytyjskiej stacji

W nowym znaku polskiej stacji cyfra cztery została stworzona z linii z przezroczystym polem, bez wypełnienia.  Podobnej czcionki używa Channel 4 z Wielkiej Brytanii. Jedno logo powstało z ciągłych dwóch linii, a drugie z przerywanych, wzajemnie się przecinających. Podobnego logotypu używają też stacje tematyczne Channel 4:  4seven, E4, E4 Extra, Film4, More4 i 4Music. Channel 4 został utworzony w 1982 roku. Jego nadawcą jest państwowa firma Channel Four Television Corporation. Rząd Borisa Johsona chciał prywatyzacji stacji. Gabinet Rishi Sunaka wycofał się z tych planów.

W przeciwieństwie do BBC, Channel 4 nie utrzymuje się z abonamentu, tylko z reklam i sprzedaży licencji telewizyjnych. Niektóre formaty znane z tej stacji przyjęły się w Polsce. To na przykład „Ugotowani”, które reaktywuje TVN („Come Dine with Me”) czy „Magia nagości”, znana z anteny Zoom TV („Naked Attraction”), za której emisję Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wymierzała kary.

Choć logo polskiego TV4 trochę przypomina znak Channel 4, to trudno mówić o tak łudzącym podobieństwie jak w przypadku panamskiej Televisora Nacional do polskiego TVN. - Zakładamy, że jest to zbieżność przypadkowa. Ochrona znaków towarowych ma charakter terytorialny. W związku z tym, że TVN, należąca do TVN Grupa Discovery, nie prowadzi działalności na terytorium Panamy, w tym momencie nie można mówić o naruszeniu naszych interesów – tłumaczyła dwa lata temu Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN.

„Czwórki” także w innych krajach

Historia kanałów z „czwórką” w nazwie w wielu krajach sięga epoki telewizji analogowej. Wówczas „jedynka”, „dwójka” i „trójka” były często kojarzone z nadawcami publicznymi, a ludzie sami programowali kanały na swoim telewizorze. „Czwórkę” mogli podświadomie ustawiać na czwartej pozycji, co zwiększało jej szanse na dobre wyniki oglądalności.

Od 1990 prywatny kanał TV4 działa w Szwecji. Od 2019 roku jego właścicielem jest operator telekomunikacyjny Telia. Nadawca poza główną anteną, posiada kanały tematyczne: TV4 Film, TV4 Fakta i TV4 Guld. W latach 90. stacja była oferowana przez niektóre polskie sieci kablowe. Jak to często bywa w Skandynawii, emitowała filmy i seriale po angielsku, z lokalnymi napisami.
W 2005 roku na Węgrzech ruszył kanał 4! Story TV. Od 2018 roku stacja należąca do firmy Digital Media and Communications, zaczęła używać nazwy TV4. Network4 jest też właścicielem kanałów tematycznych: Arena4, Match4, Film4, Galaxy4, Story4 i Max4. Włoski Rete 4 (Sieć 4) powstał z kolei w 1982 roku. W 1996 roku został przejęty przez Mediaset, zmarłego niedawno byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Obecnie stacja skupia się na widzach powyżej 45 roku życia, oferując kino, seriale, informację, rozrywkę i sport.

Niedawno Grupa Polsat Plus poinformowała, że została większościowym udziałowcem spółek do których należą kanały telewizyjne 4fun.tv, 4fun Kids i 4fun Dance. Nie brakuje głosów, że może wykorzystać potencjał „czwórek” także w innych kanałach. - Zastanawiam się tylko na jak długo Polsat ma prawo do korzystania z marki Eska TV, która jak wiadomo nawiązuje do wciąż należącej do ZPR Media rozgłośni Radio Eska? Być może Eska TV wejdzie pod parasolowy brand 4fun? - pytał retorycznie w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, która jest nadawcą m.in. Antena HD, Power TV, Nuta TV czy Nuta Gold.

Dołącz do dyskusji: Blisko dwadzieścia „czwórek”. Jak prezentują się inne kanały TV4?

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Moja szybka 9tka na pilocie NTC : TVP1,TVP2,TVP3,TV4,TVPINFO.TV6,TVN7,POLSAT.
odpowiedź
User
Pawel
8.TVN
odpowiedź
User
Xyz
Wolę ustawiać kanały nadawcami, Najpierw wszystko od TVP, potem Polsat, Pulsy i na końcu TVN. I tak oglądam maksymalnie 5-6 kanałów. Większość komercyjnych mogłaby dla mnie nie istnieć. Czwórka stała się zapchajdziurą reklamową. 20 lat temu w świecie internetu wdzwanianego 56kbs, bez vod i 6-cio głowego smoga analoga jeszcze miała znaczenie. Przy 100 kanałach naziemnych (odbieram tv z Czech) jest jedną z wielu stacji śmieciowych.
odpowiedź