Kiedy zaczyna się starość? Dla aktywnych zawodowo w wieku 76 lat
Osoby aktywne zawodowo uważają, że starość zaczyna się w wieku 76 lat, a dla będących na emeryturze granica ta przesuwa się do 83 lat - wynika z raportu „Długie jutro”. Przyszli emeryci liczą na dożycie do 88 lat.
"Osoby aktywne zawodowo uważają, że starość zaczyna się w wieku 76 lat, podczas gdy dla osób na emeryturze granica ta przesuwa się do 83 lat" - wynika z raportu.
Jak dodano, przyszli emeryci liczą na dożycie do 88 lat, choć realnie zakładają, że przeżyją 80 lat. Natomiast ci, którzy już korzystają z emerytury, aspirują do 90 lat, przewidując, że doczekają 85 lat.
Z raportu wynika, że w kontekście gotowości na długie życie Polska plasuje się na 8. miejscu wśród państw biorących udział w badaniu – 39 proc. respondentów wskazało, że są całkowicie lub bardzo na nią przygotowani. Najbardziej gotowi na długowieczność okazali się mieszkańcy Rumunii (73 proc.), Hiszpanii (60 proc.) oraz Grecji (50 proc.), najmniej z kolei – Turcji (33 proc.) i Japonii (20 proc.).
Według raportu, Polacy mają głęboką świadomość tego, że o relacje należy dbać i je pielęgnować, "ponieważ są jedną z najpewniejszych i najlepszych inwestycji na przeżycie długiego i wartościowego życia". Jak dodano, ponad trzy czwarte respondentów z Polski czuje się częścią jakiejś społeczności, a blisko trzy czwarte poświęca dużo czasu przyjaciołom. Z kolei niemal 60 proc. deklaruje, że ma wielu znajomych, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Raport "Długie jutro" został opracowany na podstawie badania na zlecenie Grupy Nationale-Nederlanden. Bazuje on na analizie odpowiedzi 11 585 osób w tym 1 102 mieszkanek i mieszkańców Polski. Badanie ilościowe przeprowadzono za pomocą metody CAWI między styczniem a lutym 2023 r.
Dołącz do dyskusji: Kiedy zaczyna się starość? Dla aktywnych zawodowo w wieku 76 lat
Obecnie ludzie żyją ok. 77 (mężczyźni) - 85 lat (kobiety), dlatego na Zachodzie stosuje się umowny podział:
0-18 lat - dzieciństwo i nastolatek
18-30 lat - wczesna młodość (wiemy jak obecnie się działa w tych latach)
30-40 - młodość (tak, tak! na Zachodzie mówi się o młodych ludziach co najmniej do 40tki, ale często nawet do 45 lat),
40-65 - dojrzałość (do emerytury)
powyżej 65 - senior, ale im późniejszy wiek emerytalny, tym później przechodzi się także na seniora.