Kilkaset zbiórek powodziowych może mieć znamiona przestępstwa
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w nowym komunikacie poinformowało, że aż 139 zbiórek pieniędzy na rzekomą pomoc dla powodzian może mieć znamiona przestępstwa.
CBZC przekazało na platformie X, że policjanci ujawnili też 36 kont szerzących dezinformacje i udostępniających wiadomości, które mogą mieć negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa.
CBZC przypomina, że oprócz fałszywych zbiórek należy zwracać uwagę na fałszywe wiadomości rzekomo od RCB czy przejęcia kont na social mediach.
"To tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową" – podkreśliło CBZC w komunikacie na swojej stronie. Biuro zaznaczyło, że w wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać.
Wskazało również, że prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków i aby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, należy go zweryfikować poprzez oficjalną stronę internetową RCB pod adresem: Gov.pl/web/rcb.
Zobacz: Niestosowne reklamy w trakcie powodzi. "Żerowanie na tragedii to droga donikąd"
Zbiórki na powodzian. Na co uważać?
CBZC zwróciło też uwagę, że oszuści w związku z sytuacją powodziową próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.
"W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się, podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania" – wyjaśniło CBZC.
❌139 PRZYPADKÓW ZBIÓREK PIENIĘDZY MOGĄCYCH MIEĆ ZNAMIONA PRZESTĘPSTWA, ZWIĄZANYCH Z ORGANIZOWANIEM POMOCY DLA POWODZIAN
❌36 KONT SPOŁECZNOŚCIOWYCH SZERZĄCYCHDEZINFORMACJĘ I UDOSTĘPNIAJĄCYCH WIADOMOŚCI, KTÓRE MOGĄ MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA SPOŁECZEŃSTWA pic.twitter.com/SVuwtMz4mb— Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (@PolicjaCBZC) September 25, 2024
Dołącz do dyskusji: Kilkaset zbiórek powodziowych może mieć znamiona przestępstwa