SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejna reperkusja strajku scenarzystów i aktorów w USA. Warner Bros. zawiesza umowy z topowymi gwiazdami

W konsekwencji strajku scenarzystów i aktorów Warner Bros Television (WBTV) zawiesił swoje umowy z niektórymi hollywoodzkimi twórcami, m.in. autorem głośnego serialu "The Big Bang Theory". 

Strajk scenatzystów i aktorów w Hollywood, fot. YouTube/BBCStrajk scenatzystów i aktorów w Hollywood, fot. YouTube/BBC

Należące do Warner Bros Discovery (WBD) studio telewizyjne zawiesiło swoje umowy z Gregiem Berlantim ("Arrow"), firmą producencką Bad Robot Productions J.J Abramsa (twórcy "Lost"), Mindym Kalingiem ("Never Have I Ever"), Chuckiem Lorre ("The Big Bang Theory") czy Billem Lawrence'em ("Ted Lasso") i Johnem Wellsem ("The West Wing").

Zawieszenie ramowych umów o współpracy z artystami przez Warner Bros Television następuje cztery miesiące po tym, jak wszystkie główne studia telewizyjne powiadomiły scenarzystów i producentów, których programy nie były w produkcji, o wstrzymaniu współpracy z powodu strajku.

Trwa strajk scenarzystów i aktorów 

Pierwsza tura zawieszeń - uchwalona zanim związek zawodowy aktorów SAG-AFTRA dołączył do strajku Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) - nie objęła wszystkich producentów, m.in. niektórych gwiazd w Hollywood.

Obecnie ogłoszone zawieszenie współpracy oznacza, że realizacja wiążących WBTV umów zostaje do czasu zakończenia strajku wstrzymana. Okres zawieszenia będzie liczony do ogólnego okresu trwania poszczególnych kontraktów. Umowy mają zostać wznowione po zakończeniu strajku. Całkowite zerwanie współpracy z producentami i scenarzystami w branży nie jest raczej brane pod uwagę, ponieważ studia telewizyjne chcą jak najszybciej wrócić do zaniechanych projektów po osiągnięciu porozumienia z gildiami aktorów i scenarzystów.

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) na początku maja rozpoczęła długo zapowiadany strajk. 14 lipca do protestu dołączyli aktorzy. Poprzedni strajk scenarzystów miał miejsce na przełomie 2007 i 2008 roku, zakończył się po 100 dniach, obecny ma już „na liczniku” 18 tygodni. Ostatni wspólny strajk scenarzystów i aktorów odbywał się w 1960 roku.

Scenarzyści zrzeszeni w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) domagają się od producentów filmowych i telewizyjnych zwiększenia tantiem z wyświetleń filmów i seriali na platformach streamingowych, zwiększenia ilości odcinków w sezonach seriali, skrócenia przerw między kolejnymi sezonami produkcji, zwiększenia ilości scenarzystek i scenarzystów w „writers roomach”. Pozostałe kwestie, to walka o gwarancję stałego zatrudnienia, ograniczenie umów śmieciowych i uregulowanie ekspansji sztucznej inteligencji.

 

Dołącz do dyskusji: Kolejna reperkusja strajku scenarzystów i aktorów w USA. Warner Bros. zawiesza umowy z topowymi gwiazdami

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
WM powinien też wspomnieć o kolejnej wielkiej wojnie w mediach USA pomiędzy firma kablową Charter a Disneyem o opłaty za kanały telewizyjne. Kablówki mają już dosyć dotowania streamingu wielkich graczy medialnych i są gotowe przejść w internet i telefonię z pominięciem telewizji.
odpowiedź