SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konto oszczędnościowe – jakie jest oprocentowanie?

Korzystanie z konta oszczędnościowego to jeden ze skutecznych sposobów na gromadzenie nadwyżek finansowych. Ten produkt bankowy łączy w sobie cechy zwykłego rachunku rozliczeniowego i lokaty. Możesz dowolnie dysponować zgromadzonymi środkami, a jednocześnie czerpać zyski w postaci naliczanych odsetek. Dowiedz się, ile wynosi oprocentowanie i jak rozsądnie korzystać z takiego konta.

Rachunek oszczędnościowy jest bardziej elastyczny w porównaniu do lokaty. Najczęściej jednak ma niższe oprocentowanie, co wiąże się z mniejszym zyskiem.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Warto wiedzieć, czym w ogóle jest konto oszczędnościowe. To produkt bankowy umożliwiający bezpieczne odkładanie pieniędzy. Możesz nimi dowolnie zarządzać, a więc zarówno wpłacać, jak i wypłacać bez obaw o utratę naliczonych wcześniej odsetek. Zysk zależy przede wszystkim od oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym więcej możesz zarobić.

Jak oprocentowane są konta oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe możesz założyć praktycznie w każdym banku działającym na rynku. Najczęściej oprocentowanie waha się w granicach 3-4%, jednak możesz znaleźć zdecydowanie bardziej atrakcyjne oferty. Są one skierowane głównie do nowych klientów, którzy jeszcze nie korzystali z tego produktu w tym banku. Takie promocje mają oprocentowanie w wysokości nawet 7-8%. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jednej z nich, dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami umowy.

Oprocentowanie jest określane przez każdy z banków indywidualnie i zależy ono przede wszystkim od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Jak już wiesz, zysk zależy przede wszystkim od oprocentowania. Im jest ono wyższe, a na rachunku znajduje się więcej pieniędzy, tym możesz liczyć na większe odsetki. Przykładowo, gdy oprocentowanie wynosi 7% w skali roku, to każde 1000 zł oszczędności umożliwi uzyskanie 7 zł zysku.

Ważne! Wszystkie odsetki wygenerowane na koncie oszczędnościowym są objęte podatkiem od zysków kapitałowych. Jest to tzw. podatek Belki i wynosi 19%. Jest on automatycznie pobierany przez bank.

Na to, ile możesz zyskać na takim koncie, wpływa także kapitalizacja odsetek. Jest to częstotliwość ich naliczania. W przypadku kapitalizacji rocznej zyski są naliczane tylko raz w ciągu roku. Można wyróżnić także kapitalizację półroczną, kwartalną, miesięczną i dzienną. Im częściej naliczane są odsetki, tym wyższy zysk. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas ich naliczania są brane pod uwagę oszczędności powiększone o już wypracowany kapitał.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Najważniejsze parametry, które musisz uwzględnić przy wyborze najlepszego konta oszczędnościowego, to przede wszystkim:

• wysokość oprocentowania – najczęściej jest podawana w skali roku,
• kapitalizacja odsetek – dowiedz się, jaki jej rodzaj stosuje wybrany przez ciebie bank,
• limit kwoty z wyższym oprocentowaniem – promocyjne warunki mogą dotyczyć tylko środków do określonej wysokości, po jej przekroczeniu będą one objęte niższym oprocentowaniem,
• koszty wypłaty środków – sprawdź, czy bank nie nalicza opłat za wykonanie przelewu z konta oszczędnościowego.

Dość często zdarza się, że banki oferują bardzo atrakcyjne oprocentowanie wyłącznie przez określony czas, np. trzy miesiące. Dowiedz się, ile wyniesie ono po upływie określonego terminu, co pozwoli ci zweryfikować, czy konkretna propozycja jest rzeczywiście atrakcyjniejsza od innych dostępnych na rynku.

Jak skutecznie oszczędzać za pomocą konta?

Na konto oszczędnościowe warto przelewać regularnie określoną kwotę, co pozwoli po pewnym czasie zgromadzić konkretną sumę. Taki rachunek jest prowadzony oddzielnie od tego, z którego korzystasz na co dzień. W ten sposób unikniesz pokusy sięgania po oszczędności. Im dłużej będą one na twoim rachunku oszczędnościowym, tym większy zysk uda ci się wypracować.

Dobrym pomysłem jest ustawienie stałego zlecenia przelewu z rachunku osobistego. W ten sposób będziesz systematycznie pomnażał oszczędności bez ryzyka, że zapomnisz o wpłacaniu pieniędzy.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe możesz założyć w placówce banku, którego oferta szczególnie cię zainteresowała. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak złożenie wniosku przez stronę internetową lub aplikację mobilną (jeśli ma to być rachunek w tym samym banku, z którego usług korzystasz). Cały proces przebiega szybko i sprawnie. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, co pomoże ci uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych problemów.

Pamiętaj! Od wysokości oprocentowania konta oszczędnościowego zależy, ile uda ci się zarobić na sumie odłożonej na rachunku. Zazwyczaj jest ono podawane w skali roku. Atrakcyjne oferty z wysokim oprocentowaniem najczęściej są skierowane do nowych klientów, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z tej formy oszczędzania i pomnażania pieniędzy w danym banku.

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.