SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członkini KRRiT ostrzega przed mediami społecznościowymi. „Narcystyczne schorzenie”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała raport „Pokolenie iGen (internet Generation), influencerzy i przedawkowanie social mediów - studium przypadku”.  Dokument krytykuje m.in. media społecznościowe czy selfie. Przygotowała go dr. hab. Hanna Karp, członkini KRRiT, związana z uczelnią ojca Tadeusza Rydzyka. 

Dr hab. Hanna Karp z prezydentem Andrzejem Dudą (fot. Przemysław Keler/KPRP)Dr hab. Hanna Karp z prezydentem Andrzejem Dudą (fot. Przemysław Keler/KPRP)

Hanna Karp to doktor nauk teologicznych ze specjalizacją religioznawczą, uzyskany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Skończyła też studia doktoranckie w Muenster na Uniwersytecie Westfalskim i Trewirze; podyplomowe studia dziennikarskie w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uzyskała stopień doktora habilitowanego (2019) na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Opublikowała liczne prace na temat współczesnego ezoteryzmu, ruchów religijnych oraz medioznawcze, m.in. na temat mediów PRL i komunistycznej cenzury.

Od 2005 roku dr hab. Hanna Karp jest związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2016-2022 była ekspertem KRRiT. W oparciu o jej analizę przewodniczący KRRiT w grudniu 2017 roku nałożył rekordowe 1,48 mln zł kary na TVN za relacjonowanie protestu sejmowego w połowie grudnia 2016 roku. Po fali krytyki przewodniczący KRRiT miesiąc później cofnął karę. W październiku 2022 roku prezydent Andrzej Duda powołał dr. hab. Karp w skład KRRiT.

„Platformy zaprogramowane na wzór TikToka wprost prowadzą do zaburzeń psychicznych”

W swoim raporcie dr. hab. Hanna Karp nie tylko podaje jak można zarabiać na mediach społecznościowych, ale skupia się na ich czarnej stronie. Na przykład możliwości uzależnienia czy doprowadzania do depresji. - Badacze potwierdzają, iż platformy zaprogramowane na wzór TikToka wprost prowadzą do zaburzeń psychicznych, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Zaburzenie behawioralne to początek patologii, wynikający z niekontrolowanego korzystania z aplikacji. Z innych zaburzeń wymienić należy takie, jak zjawisko dysmorfofobii, czyli obsesyjnego  doszukiwania się w swoim ciele brzydoty, dokładniej nieasymetryczności - przekonuje członek KRRiT.

Zdaniem dr. hab. Karp, problematyczna jest też kultura „selfie”, występująca m.in. na Instagramie czy TikToku. - Nauka o psychologicznych następstwach obecności w życiu człowieka maszyn, zwana eutyfroniką, kładzie nacisk na fakt, iż nowe technologie mogą przynieść ze sobą szczególne nasilenie utraty podstawowej aksjologii charakterystycznej dla kultury Zachodu, zbudowanej na etyce chrześcijańskiej. W podstawowej logice komputerowej nie ma miejsca na dobro i zło, gdzie dominuje myślenie tak zwane bezetyczne. Nie istnieją cele dobre lub złe, podstawową miarą cyfrowych technologii jest bowiem skuteczność. Kultura „selfie” towarzysząca użytkownikom mediów cyfrowych sprzyja z kolei rozbudzaniu ich cech narcystycznych. Narcystyczne schorzenie dotyka nie tylko jednostki, ale dotyczy także licznych struktur społecznych, w tym różnych organizacji i instytucji, które niejako infekują z czasem całą kulturę, która premiuje i kultywuje narcystyczne cechy charakteru – zauważa dr hab. Karp.

Zobacz także: KRRiT ściągnęła 10 tys. zł grzywny od YouTuberki

Członek KRRiT podaje przykłady influencerów i youtuberów, którzy borykają się ze skutkami uzależnienia. Nie tylko od swojej działalności w mediach społecznościowych, ale także kokainy, marihuany i alkoholu. - W okresie schyłkowym, który jednocześnie był apogeum sukcesu i gdy „zioło przestało być modne”, Jan S. oddawał się zakupom w manii rozrzutności. Wtedy przestawały obchodzić zasięgi, przestawało cokolwiek obchodzić, a chodziło już tylko o zachowanie pozorów. Na koniec przyszły epizody maniakalno-depresyjne, psychoza, próba samobójcza. Ale okazuje się - większość twórców internetowych „żre leki, jest pod opieką psychiatry”. Bo kokaina czyli influenserski dopalacz, która także pojawiła się, to imprezy i wejście w świat skokainizowany. A „na imprezach każdy traktuje każdego jak przedmiot, ludzie wchodzą w relacje dla kasy i dla kasy rozstają”- pisze dr hab. Hanna Karp, cytując influencera Jana S. 

Dołącz do dyskusji: Członkini KRRiT ostrzega przed mediami społecznościowymi. „Narcystyczne schorzenie”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ktos
A jest coś o albicli? Taki portal który wg. Sakiewicza miał był konkurencją dla innych dużych portali społecznościowych. Jest jakies info?
odpowiedź
User
Logik
Selfie to zdjęcie siebie, robione przez użytkowników Fotki.pl czy NK, na dekadę przez upowszechnieniem tego słowa.
odpowiedź
User
XYZ
Ok. A nie przyszło komuś do głowy że "pani z uczelni O. Rydzyka" może mieć rację?
odpowiedź