SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT z powodu powodzi wypłaci pieniądze także TVP. Jest warunek

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w związku z powodzią postanowiła przyspieszyć wypłatę środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do spółek trafi też nadwyżka za 2022 roku. Pieniądze ma otrzymać także Telewizja Polska, ale większość z nich musi trafić do ośrodków regionalnych.

Na początku roku z powodu zmian w mediach publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamroziła wypłatę środków abonamentowych. W lutym regulator zdecydował, że będzie przekazywać pieniądze do depozytów sądowych. Wiele spółek odwołało się od tych czynności i tylko spółki, gdzie droga odwoławcza się wyczerpała, mogły ostatnio liczyć na te środki. Były to: Radio Poznań (transza w wysokości 720 tys. zł), Radio Rzeszów (643 tys. zł), Radio Łódź (641 tys.), Radio Lublin (624 tys.), Radio Katowice (739 tys. zł) i Radio Dla Ciebie (694 tys. zł). Do ostatniej wypłaty doszło 13 września. Bez środków zostały więc m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio. Jedynie członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski postulował , aby przekazywać pieniądze wszystkim spółkom. Jego wniosek w tej sprawie na posiedzeniu KRRiT jednak przepadł.

Powódź zmienia politykę KRRiT

W związku z powodzią w południowej Polsce w weekend stacje informacje rozpoczęły wydania specjalne. Kanał informacyjny TVP Info przez całą dobę relacjonuje kataklizm. Nie byłoby to możliwe bez ośrodków regionalnych, których dziennikarze pracują przez wiele godzin na dobę. Ramówkę zmodyfikowała m.in. stacja TVP3 Opole. Dramatyczne wydarzenia doprowadziły do znaczącego wzrostu oglądalności TVP Info. Z danych Nielsena wynika, że 14-15 września udział stacji w rynku wyniósł 4,57 proc. (w dniach 7-8 września było to zaledwie 1,06 proc.).

Podejście do mediów publicznych zmieniła też KRRiT. - W obliczu katastrofalnych skutków powodzi, która dotknęła wiele polskich rodzin, a także potrzeby wsparcia mediów publicznych, które są głównym źródłem informacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o zmianie uchwały nr 40/2024 dotyczącej wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w 2024 roku. Rada postanowiła przyspieszyć wypłatę październikowej transzy środków z abonamentu za 2024 rok z przeznaczeniem przede wszystkim dla ośrodków regionalnych. Rada podjęła również uchwałę o przekazaniu mediom nadwyżki za 2022 rok w kwocie ponad 22 milionów złotych – poinformowała w komunikacie.

Prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że była to jedyna decyzja regulatora podjęta we wtorek. Także Telewizja Polska może liczyć na te pieniądze z nadwyżki i abonamentu, ale z zastrzeżeniem. -  51 proc. tej sumy otrzyma Telewizja Polska, która została zobowiązana do przekazania 70 proc. środków dla oddziałów regionalnych telewizji. Pozostałe 49 proc. otrzyma Polskie Radio i rozgłośnie regionalne PR. KRRiT podjęła taką decyzję w trosce o interes odbiorców poszkodowanych lub mogących być poszkodowanymi katastrofą naturalną zachodzącą w kraju - wyjaśnia regulator.

Dalej KRRiT tłumaczy swoją decyzję. - Rola mediów publicznych jest szczególnie istotna w sytuacjach kryzysowych, ponieważ zostały powołane do zapewniania obywatelom informacji kluczowych dla ich bezpieczeństwa. W czasach zagrożeń, takich jak obecna powódź, media publiczne są zobowiązane dostarczać niezbędnych wiadomości o zagrożeniach, działaniach rządu, służb ratunkowych i zaleceniach dotyczących ochrony zdrowia i życia – wyjaśnia Rada.

Ponowny apel w sprawie TV Republika

Regulator przypomniał o prawach obywateli. - Zgodnie z Konstytucją RP i Prawem Prasowym, każdy obywatel ma prawo do informacji o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne. KRRiT podkreśla, że równy dostęp wszystkich mediów do konferencji prasowych członków rządu i sztabów kryzysowych jest niezbędny, aby jak najszersze grono obywateli zostało poinformowane o podejmowanych działaniach, które mogą przyczynić się do ratowania życia i niesienia pomocy. Wiedza o zagrożeniach, aktualnych działaniach służb ratunkowych, czy zaleceniach sztabów kryzysowych pozwala ludziom podejmować odpowiednie kroki, aby chronić siebie, swoje zdrowie i majątek - zauważyła KRRiT.

KRRiT po raz kolejny odniosła się też do niewpuszczenia TV Republika na konferencję premiera Donalda Tuska. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie apeluje do przedstawicieli władz o zapewnienie wszystkim mediom równego dostępu do informacji, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia. Blokowanie dziennikarzom dostępu do informacji jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem - czytamy w stanowisku KRRiT. 

Dołącz do dyskusji: KRRiT z powodu powodzi wypłaci pieniądze także TVP. Jest warunek

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wnerwiony prawak
Tym ruchem Świrskiego wiarygodność wynosi dla mnie 0. Regionalne oddziały TVP i PR też były przejęte nielegalnie ale skoro Świrski z powodu powodzi uznaje Ich obecne władze i chce dać nienależną kasę to nie jest osobą wiarygodną dla takich jak ja.Świrski won zdrajco!
odpowiedź
User
gg
Czyli od początku to była złośliwość ze strony KRRiT?
odpowiedź
User
Solomon Kane
Regiony w czasie powodzi naprawdę pracują . Reporterzy jadą w każde miejsce, gdzie ludzie walczą z wodą.
Niestety od września nie ma porannych pasm , Ośrodki informować mogą tylko od 15.30. Od rana na kanały regionalne wdziera się TVP INFO i jakieś odpady z Jedynki (14.30 kto)
odpowiedź