Kurski: KRRiT godzi się na kradzież naszych streamów i zamrożenie MUX-ów
Jacek Kurski, członek zarządu, któremu powierzono obowiązki prezesa ocenia, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji „godzi się na kradzież streamów TVP” przez usługę WP Pilot. - Jesteśmy okradani z oglądalności, w następstwie tego też z pieniędzy przez złodzieja wymachującego kwitem ze stemplem dobrej zmiany – komentuje dla "Sieci".
W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”, który ukazał się na rynku 27 lipca członek zarządu TVP Jacek Kurski (powierzono mu obowiązki prezesa na czas urlopu p.o. Macieja Łopińskiego) stwierdza, że „KRRiT pozwala, aby największy z polskich portali kradł nasz content do naszego streamu” (chodzi o usługę WP Pilot oferowaną przez Wirtualną Polskę – przyp.red.). - Oni się nawet ogłaszają: Oglądaj mecz Ligii Mistrzów TVP1 u nas”. A nasz content zwiększa klikalność tego portalu, który walczy z dobrą zmianą. I od lat nic nie możemy zrobić. To chore. Jesteśmy okradani z oglądalności, w następstwie tego też z pieniędzy przez złodzieja wymachującego kwitem ze stemplem dobrej zmiany - komentuje Jacek Kurski.
Na pytanie: „to chyba problem regulatora?” Kurski odpowiada, że „to samo dotyczy bierności w wielu innych sprawach, jak chora telemetria” czy „zamrożenie MUX-ów”. – Gdyby TVP je miała, mogłaby wprowadzić nowe kanały tematyczne i podnieść do standardu HD wszystkie istniejące jak TVP ABC czy TVP3. MUX-y są zamrożone przez komercyjną konkurencję, która sama ich nie używa, bo ma satelitę i dekodery. Ale blokuje je, bo regulator pozwala. Od czterech lat nie mogę się doprosić, żeby właściwy terytorialnie sygnał oddziału TVP3 był dostępny na platformach satelitarnych PC i NC+. Prawie połowa widowni odcięta jest od regionalnej telewizji publicznej za którą płaci państwo. Za zgodą regulatora. To chore – mówi w wywiadzie dla „Sieci”.
Wirtualna Polska nie chce komentować wypowiedzi Jacka Kurskiego.
Kurski wiele razy krytykował Wirtualną Polskę
Jacek Kurski nie pierwszy raz krytykuje Wirtualną Polskę i jej usługę WP Pilot. Spór pomiędzy TVP a Wirtualną Polską sięga już maja 2018 roku, kiedy zasada must carry, must offer była różnie interpretowana przez obie strony. Mimo trwającego postępowania sądowego, WP nadawała wtedy sygnał TVP z wyłączeniem transmisji z Mundialu oraz programów meczowych na WP Pilot.
W maju 2018 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w podobnej sprawie, dotyczącej France Télévisions oraz spółki Playmédia.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uznał wtedy, że opinia rzecznika potwierdza zdanie krajowego organu, który z jednej strony uznał, że nie ma sprzeczności z prawem europejskim, jeżeli chodzi o nakładanie zasady must carry, must offer również na przedsiębiorców internetowych, a z drugiej, że stosowanie tej zasady wymaga zgody nadawcy. - Oznacza to, że nie ma sprzeczności z obowiązującą w prawie krajowym ustawą – podkreślał wtedy Kołodziejski, zaznaczając, że korzystanie z sygnału nadawcy wymaga uregulowania kwestii praw autorskich i praw pokrewnych. - W konsekwencji właściwa będzie odpowiednia umowa z danym nadawcą - tłumaczył szef KRRiT.
TVN24 i TVN24 BiS w WP Pilocie
Przypomnijmy, że spór dotyczący WP Pilota z Wirtualną Polską dotyczył także TVN Discovery Polska. Ostatecznie w połowie maja 2020 roku spółka Netwizor, właściciel WP Pilot należącej do Wirtualnej Polski zakończyła trwające kilkanaście miesięcy negocjacje w sprawie emisji TVN24 i TVN24 BiS na tej platformie.
Zasada must carry, must offer obejmuje kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP.
Dołącz do dyskusji: Kurski: KRRiT godzi się na kradzież naszych streamów i zamrożenie MUX-ów
Czy on wie o czym mówi? Na to potrzeba by z pół transpondera. Kto miałby za to płacić? Platformy satelitarne? Z jakiej okazji? A jeśli miałaby płacić TVP to co stoi na przeszkodzie wrzucić te kilkanaście kanałów oddziałów regionalnych. Kasę TVP chyba ma? I z tej jego wypowiedzi można odnieść wrażenie że on nie zdaje sobie sprawy że nie można jednego kanału regionalnego nadawać tylko na dany region.