Microsoft zadba o poprawę bezpieczeństwa łańcucha dostaw
Microsoft, Intel i Goldman Sachs wspólnie opracują metody zwiększające bezpieczeństwo łańcucha dostaw.
Microsoft rozpoczął współpracę z Goldman Sachs i Intelem w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa sprzętowego. Ma to doprowadzić do polepszenia sytuacji związanej z wadliwym ostatnimi czasy łańcuchem dostaw, czyli problemem, który dotyczy obecnie wszystkich gigantów technologicznych.
Wspólny cel
Z uwagi na to technologiczne firmy we współpracy z organizacją non-profit Trusted Computing Group (TCG) utworzyły grupę roboczą, której celem ma być zgromadzenie ekspertów z najważniejszych segmentów tego przemysłu. TCG zaznaczyło, że wadliwy i spreparowany (podrobiony) sprzęt jest niezwykle trudny do wykrycia. Ma to wynikać z braku odpowiednich narzędzi i wiedzy specjalistycznej wśród większości organizacji.
Ze względu na to wyznaczono dwa kluczowe obszary działań dla nowo powstałej grupy:
- Zapewnienie bezpieczeństwa i zaufania względem urządzeń na każdym etapie łańcucha dostaw
- Zapewnienie pomocy firmom, które ucierpiały w wyniku ataków zewnętrznych
Od niemal 20 lat TCG kieruje branżą we wdrażaniu technologii umożliwiających bezpieczne przetwarzanie danych, ze specyfikacjami dla IoT i systemów wbudowanych, komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych i pamięci masowej. Łańcuch dostaw to jedyna rzecz, która obejmuje wszystkie te segmenty. Eksperci z grup roboczych TCG spotykają się teraz, by stworzyć wytyczne dla całej branży, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa łańcucha dostaw — skomentował Dennis Mattoon, współprzewodniczący grupy roboczej TCG i dyrektor. Inżynier rozwoju oprogramowania w firmie Microsoft.
W sprawie cyberbezpieczeństwa i łańcucha dostaw warto przytoczyć dwa raporty, przygotowane przez Acronis i BlueVoyant. Wyniki pierwszego z nich sugerują, że 53 proc. organizacji globalnych ma fałszywe poczucie bezpieczeństwa w sprawie ataków na łańcuch dostaw. Z drugich badań wynika natomiast, że 93 proc. firm z całego świata doświadczyło w ciągu ostatniego roku naruszenia bezpieczeństwa, powiązanego z łańcuchem dostaw. Niepokoić mogą również statystyki przedstawione przez BlueVoyant — o 37 proc. wzrosła średnia liczba naruszeń w okresie od 2020 do 2021 roku.
Wadliwy łańcuch dostaw
Problemy łańcucha dostaw wynikają również z nagłego, dość chaotycznego ożywienia gospodarki. Należy pamiętać, że w 2020 roku światem wstrząsnęła pandemia, która poważnie ograniczyła możliwości produkcyjne fabryk. Dramatyczne zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny wymusił na placówkach znacznie większą produkcję niż przed pandemią, co jest praktycznie niewykonalne. W wyniku tych działań coraz częściej dochodzi do problemów z zasilaniem fabryk, przy równoczesnym braku zaopatrzenia. Dodatkowo w wielu miejscach, a przede wszystkim w sektorze transportu brakuje siły roboczej.
Dołącz do dyskusji: Microsoft zadba o poprawę bezpieczeństwa łańcucha dostaw