SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie specjalny zespół ws. zmiany standardu MUX-8. Emisja w HD nieprędko?

Przejście MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC może nie nastąpić prędko. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nadawcy obawiają się skutków takiej operacji. Aby przeszła bez zakłóceń, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powoła specjalny zespół.  

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż (fot. Adrian Gąbka)Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż (fot. Adrian Gąbka)

Ostatnio informowaliśmy, że do końca miesiąca Urząd Komunikacji Elektronicznej może zgodzić się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC. Dzięki temu wszystkie stacje będą dostępne w jakości HD. - Postępowanie jest w toku. Wpływ na termin zakończenia postępowania ma konieczność rozpatrzenia stanowisk wszystkich podmiotów biorących udział w postepowaniu, w omawianym przypadku stanowiska KIGEiT, które wpłynęło w ubiegłym tygodniu. Przewidujemy, że sprawa zostanie zakończona do końca lipca br. – zapewniał Wirtualnemedia.pl Wojciech Gunia z wydziału komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nadawcy ostrożnie podchodzą do zmiany standardu

W skład MUX-8 wchodzą: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska TV), Telewizja WP (Wirtualna Polska), ViDoc TV (Red Carpet Media Group) a już niebawem także Republika (TV Republika) i wPolsce24 (Fratria). UKE przed podjęciem tej decyzji musi wziąć pod uwagę stanowiska tych firm i Emitela, operatora multipleksu. W skład Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji wchodzą m.in. TVN Warner Bros. Discovery (nadawca Metro), Grupa Kino Polska (nadawca Zoom TV), Cyfrowy Polsat (właściciel nadawcy Nowej TV).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jakie jest stanowisko  KIGEiT w sprawie zmiany standardu? - Zmiana standardu nadawania na MUX8 jest procesem skomplikowanym, i może powodować problemy z odbiorem kanałów telewizyjnych po stronie odbiorców, o czym doskonale pamiętamy z ostatnio prowadzonego procesu refarmingu – informuje Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska, kierownik projektu w KIGEiT.

Nadawcy chcą dobrze przygotować przejście na DVB-T2/HEVC. - W związku z powyższym uzgodnienia w sprawie zmian standardu MUX8 prowadzone będą przez zespół roboczy, który ma być powołany przez Przewodniczącego KRRiT - dodaje Uklańska z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Emitel już pod koniec grudnia ub.r. złożył wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Pod koniec stycznia regulator poinformował o wszczęciu stosownego postępowania.  - Wniosek jest na etapie konsultacji trwających 30 dni. Po tym czasie analizowane będą stanowiska i będzie wydana decyzja - przekazał nam Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Konsultacje w tej sprawie jednak się przedłużyły. Decyzja miała zapaść około 28 czerwca, ale ten termin również nie został dotrzymany.

Problemem zmiana standardu innych multipleksów

W pierwszej połowie 2022 roku MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 miały zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Kilka dni przed pierwszą migracją, która nastąpiła w województwach lubuskim i dolnośląskim, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o odroczenie tego procesu w przypadku trzeciego multipleksu. Tłumaczono, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, a trwa wojna na Ukrainie. Szef UKE najpierw pozwolił nadawać głównym kanałom TVP przez trzy miesiące w starym standardzie, a potem wydał decyzję, która pozwoliła nie przechodzić na DVB-T2 do końca 2023 roku.

Krajowy Instytut Mediów podawał w marcu 2022 roku, że 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie ma telewizorów lub tunerów obsługujących nowy standard. W efekcie kilka milionów widzów, straciło dostęp do m.in. Telewizji Polsat, Super Polsatu, TV4, TV6, TVN, TVN7, TTV, Telewizji Puls, Puls 2, TV Trwam, Stoklatki i Anteny HD. Główne anteny Telewizji Polskiej nie straciły widzów przed wyborami parlamentarnymi. Nadawcy prywatni uznali to za uprzywilejowanie nadawcy publicznego i zapowiedzieli walkę o odszkodowania od Skarbu Państwa. Podliczenie strat jest możliwe od połowy grudnia 2023 roku, kiedy MUX-3 przeszedł na DVB-T2/HEVC. Szacuje się, że roszczenia mogą sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zmiana standardu najbardziej dotykała nadawców prywatnych w 2022 roku. Później odbiorcy naziemni stopniowo nabywali nowe sprzęty.

Niedawno po skardze Telewizji Polsat Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która pozwalała nadawać MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej w starym standardzie do końca 2023 roku. Z badania Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzonego w październiku 2023 roku wynikało, że nieprzygotowanych na nowy standard było wówczas 266 tys. gospodarstw domowych. Z pewnością ta liczba znacząco skurczyła się po zakończeniu emisji MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) w starym standardzie w grudniu ub.r. 
 

Dołącz do dyskusji: Będzie specjalny zespół ws. zmiany standardu MUX-8. Emisja w HD nieprędko?

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HD
Trzeba było to zrobić już dawno w 2022 roku… razem z innymi MUXami i przewidzieć odpowiednio wcześniej.
Kto chciał, to dekoder dawno wymienił.
Nadawanie w rozmytym i archaicznym SD (jako jedyny MUX) to strzelanie sobie w stopę.
odpowiedź
User
Karol
Prawda jest taka że najlepszym momentem jest wprowadzenie zmian przez uruchomieniem nadawania Republiki i wPolsce bo określoną grupa użytkowników przeprogramuje odbiornik dla tych stacji co automatycznie może wiązać się ze zmianą standardu na DVBT2 HEVC
odpowiedź
User
Wiesiek
Przecież nadawcy MUX-8 powinni cieszyć się ze zmiany. Dzięki temu ich kanały będą nadawane w jakości HD a nie jakości VHS
odpowiedź