Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8. „Wnioski spływają”
Do 20 maja podmioty zainteresowane nadawaniem na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, mogły złożyć stosowny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kto wystartował w konkursie? - Na obecnym etapie takiej informacji nie możemy podać. Wnioski spływają - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
Choć najbliższe posiedzenie regulatora odbędzie się w środę, to nie zapadnie na nim decyzja o obsadzeniu dwóch wolnych miejsc na multipleksie. – MUX-8 nie będzie rozpatrywany 22 maja. Termin składania to 20 maja, ale decyduje data stempla pocztowego, więc kilka dni trzeba poczekać, aby ustalić kto się zgłosił – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.
Nie wystartowały Telewizja Polsat i Red Carpet TV
Konkurs przewodniczącego KRRiT dotyczy dwóch kanałów wyspecjalizowanych. Kryterium te spełniają na przykład kanały informacyjno-publicystyczne. W piątek prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz, dyrektor programowy stacji Michał Rachoń i szef jej wydawców Jarosław Olechowski złożyli w siedzibie KRRiT wniosek koncesyjny. - Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwi - mówił Olechowski.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
W poniedziałek właściciel Grupy MWE Networks zasugerował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że stacja może wziąć udział w konkursie. - Możemy zdążyć lub wycofać się w ostatniej chwili. Proszę o nic więcej nie pytać. Poczekamy na ogłoszenie listy kandydatów – stwierdził Winnicki. Grupa MWE Networks jest nadawcą kanału Antena HD, który wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, a także kilkunastu stacji tematycznych. W ub.r. nadawca bezskutecznie ubiegał się o kolejne miejsce na MUX-1. Zaproponował wówczas kanały: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Dzisiaj TV i dziecięcy Edu Junior TV.
Wówczas miejsce na pierwszym multipleksie przypadło kanałowi W24, który później zmienił nazwę na Wydarzenia 24. Telewizja Polsat wcześniej zrezygnowała z walki o miejsce na ósmym multipleksie. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy stacji informuje Wirtualnemedia.pl, że tym razem nadawca również nie zabiega o miejsca na MUX-8.
O kolejne miejsce w ósmym multipleksie nie ubiega się też firma Red Carpet TV, która jest nadawcą niedawno uruchomionego kanału filmowo-dokumentalnego ViDoc TV. - Jeśli chodzi o konkurs na MUX-8, to nie składaliśmy wniosku. Chyba KRRiT czeka teraz na kanały informacyjne. To nie nasza bajka - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV.
Kłopotliwy MUX-8
KRRiT już od ponad roku zabiega o obsadzenie wolnych miejsc na ósmym multipleksie. Obecnie w jego skład wchodzą: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro i ViDoc TV. W przeprowadzonych przed rokiem nieformalnych konsultacjach zaproponowano 14 kanałów telewizyjnych. Wielu nadawców finalnie nie wzięło udziału w konkursach. MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a nie jak pozostałe w UHF, co powoduje, że wielu odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.
Ósmy multipleks jest ostatnim z ogólnopolskich nadawanym w standardzie DVB-T. Jego operator Emitel złożył wniosek o zmianę standardu MUX-8 na DVB-T2/HEVC. Jeśli to nastąpi to wszystkie kanały telewizyjne na tym multipleksie, będą mogły być nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie w standardowej (SD), jak obecnie. Emitel spodziewa się stosownej decyzji ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod koniec czerwca.
Wielu nadawców obawia się o rentowność emisji na MUX-8. Na rozdrobnionym rynku telewizyjnym przychody reklamowe mogą nie wystarczyć, aby pokryć koszty koncesji i nadawania. 10-letnia koncesja kosztuje 17,85 mln zł (płatne w dziesięciu ratach), natomiast opłata za nadawanie dla Emitela to ponad 6 mln zł rocznie.
Dołącz do dyskusji: Koniec zgłoszeń do konkursu KRRiT na MUX-8. „Wnioski spływają”