Zmiany na dwóch multipleksach naziemnych. „Wypowiedzieliśmy umowę”
Do MUX-L3 naziemnej telewizji cyfrowej (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) dołączyły stacje TVS i Home TV, zastępując wPolsce.pl i TVMN. Zmieniła się też zwartość MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Usunięto te same stacje i dołączono TVS. Piotr Barełkowski, prezes TVMN informuje Wirtualnemedia.pl, że kanał wypowiedział umowę z przyczyn ekonomicznych.
Dodatkowe kanały telewizyjne nie są już dostępne w stolicy Śląska. 1 sierpnia wygasła zgoda na emisję multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach (TV Republika, TV Okazje, Polsat i Radio Silesia. Nadawca wystąpił o nowe pozwolenie na emisję, ale Urząd Komunikacji Elektronicznej kilka miesięcy temu zdecydował, że nie będzie wydawać takich zgód w przypadku testów w DVB-T2/HEVC. To powszechnie obowiązujący standard. Aby zyskać dodatkowych widzów, TVS nawiązała współpracę z Grupą MWE Networks. Użytkownicy forum.satkurier.pl i forum.radiopolska.pl potwierdzili, że emisja na MUX-L3 i MUX-L4 ruszyła. Jak podał w piątek serwis dvbt2wpolsce.pl, do MUX-L1 (Jelenia Góra) także dołączyła TVS. Wznowiono też nadawanie TVC. Z multipleksu usunięto również TVMN i wPolsce.pl
Obecnie w skład MUX-L3 wchodzą: TVC, TVC Super, FilMax, Pogoda24.TV, Junior Channel, Szlagier TV, Home TV, TV Republika, Stars.TV i TVS. Za pośrednictwem MUX-L4 można oglądać: Echo24, Szlagier TV, Pogoda24.TV, TVC Super, Junior Channel, Stars.TV, TVS i duble TV Republika, TVN oraz Polsatu. MUX-L1 nadaje kanały: Echo24, TV Dami/TV Bolesławiec, TVT (Zgorzelec), FilMax, Szlagier TV, Nuta TV, Nuta Gold, Home TV, TVC, TVC Super, Stars.TV i TV Republika.
Mniej kanałów prawicowych na lokalnych MUX-ach
Osoby w zasięgu MUX-L3 i MUX-L4 straciły dostęp do stacji wPolsce.pl i TVMN. Pierwszy nadawca niedawno otrzymał koncesję na nadawanie w ramach ogólnopolskiego MUX-8. Na 52. kanale (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej emituje planszę o tym, że niebawem w tym miejscu będzie dostępna stacja wPolsce24. Zgodnie z koncesją, start kanału związanego z braćmi Karnowskimi i Fratrią, nie powinien nastąpić później niż 2 września. Na wycofanie się z MUX-ów lokalnych i eksperymentalnych nie zdecydowała się TV Republika, która już nadaje na MUX-8.
Dlaczego Telewizja Media Narodowe zrezygnowała z emisji przez multipleksy lokalne Grupy MWE Networks? - Z powodów ekonomicznych wypowiedzieliśmy umowę z MWE, będąc pod presją polityczną nie byliśmy w stanie opłacać kosztów emisji naziemnej z wpłat widzów. Będziemy kompensować braki w zasięgu umowami z operatorami kablowymi, walcząc o realizację naszej patriotycznej misji. Tamta umowa niewiele nam dawała przy olbrzymim koszcie, liczymy na MUX BCAST w Warszawie i Gdańsku oraz rozwój Smart TV - informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Barełkowski, prezes TVMN.
Do tej pory stacji nie dodał żaden z największych operatorów. Pozwolenia BCAST na emisję eksperymentalną wygasają z końcem września. Jeśli UKE nie zmieni stanowiska odnośnie multipleksów testowych, to także multipleks tej firmy zakończy wtedy nadawanie w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Związany z Cyfrowym Polsatem BCAST stara się o rezerwację regularnego MUX-5. O to samo zabiegają firmy Emitel i MWE Teleport. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do konkursu w tej sprawie.
Dołącz do dyskusji: Zmiany na dwóch multipleksach naziemnych. „Wypowiedzieliśmy umowę”
Rzecz godna napiętnowania przez odpowiednie organy..