Nowe baterie litowo-metalowe mogą wydłużyć pracę smartfonów. Rozwiązano problem samozapłonu
Zespół inżynierów z Uniwersytetu Stanforda opracował projekt nowej baterii litowo-metalowej, która ma zapewniać znacznie dłuższy czas pracy smartfonów niż stosowane obecnie ogniwa. Produkcja takich akumulatorów byłaby możliwa dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki ochronnej eliminującej możliwość samozapłonu baterii.
O nowym rozwiązaniu opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda poinformowały zachodnie media technologiczne, m.in. serwis Engadget.
Amerykańscy inżynierowie zaprojektowali nowy typ baterii litowo-metalowej, która po 160 cyklach ładowania zachowuje 85 proc. swojej pierwotnej pojemności. To wynik o wiele lepszy od opracowywanych wcześniej tego typu ogniw zdolnych do zachowania jedynie 30 proc. pojemności po takiej samej liczbie cykli ładowania. To także lepszy rezultat niż w wypadku stosowanych dzisiaj powszechnie na rynku ogniw litowo-jonowych.
Oprócz wspomnianego parametru akumulatory litowo-metalowe charakteryzują się też niższą masą od baterii stosowanych obecnie, w przyszłości zatem producenci mogliby znacząco zwiększyć ich pojemność i w konsekwencji zapewnić o wiele dłuższy czas pracy po jednym ładowaniu w wypadku takich urządzeń jak smartfony, a także inny sprzęt zasilany bateryjnie.
Dotychczasowa technologia stosowana w wypadku baterii litowo-metalowych miała poważną wadę, która prowadziła do częstych samozapłonów tego rodzaju akumulatorów.
Naukowcy Stanforda twierdzą że rozwiązali ten problem stosując specjalną warstwę ochronną, która zapobiega możliwości zwarcia i ewentualnego samoczynnego zapalenia się baterii.
Na razie nie wiadomo kiedy nowe ogniwa mogłyby znaleźć się w seryjnej produkcji. Twórcy opisanego rozwiązania przyznają, że będzie ono wymagało jeszcze całej serii testów i koniecznych modyfikacji.
Dołącz do dyskusji: Nowe baterie litowo-metalowe mogą wydłużyć pracę smartfonów. Rozwiązano problem samozapłonu
A lit przypadkiem nie jest metalem?