Plakat reklamowy horroru 'Frontiere(s)' zbyt krwawy dla dzieci
Rada Etyki Reklamy przychyliła się do protestów zarzucającychplakatowi horroru "Frontiere(s)" epatowanie przemocą wobec dzieci.Instytucja uznała, że taki przekaz jest nieodpowiedni doeksponowania w outdoorze.
Do Rady Etyki Reklamy wpłynęło kilka skarg od osób, których małedzieci narażone były na oglądanie bardzo krwawego plakatu horroru"Frontiere(s)". Reklama outdoorowa pokazywała przerażoną,zakrwawioną młodą kobietę z zaciśniętymi z bólu oczami i twarząwyrażającą ogromne cierpienie. "Moje 3-letnie dziecko nie miałowyboru i obejrzało sobie ten straszny plakat" - napisała w swojejskardze jedna z osób. "Skoro obrazy filmowe 'dla dorosłych' sązakazane dla najmłodszych, dlaczego plakaty do tego rodzaju filmówmuszą oglądać setki dzieci przechodzące ulicą obok tego typu'dzieł'?" - pytała retorycznie inna. "Umieszczona w miejscupublicznym, na wiacie przystanku autobusowego, reklama może miećnegatywny wpływ na rozwój dziecka, które jest wystawione na jejdziałanie" - argumentował autor kolejnego protestu. Na podstawieskarg plakatowi postawiono zarzut sprzeczności z poczuciemodpowiedzialności społecznej oraz nieuwzględnianie dobra dzieciprowadzące do zagrażania ich rozwojowi psychicznemu.
Monolith Films, dystrybutor filmu "Frontiere(s)" w Polsceodpowiedzialny za jego promocję, bronił się twierdząc, że nieumieścił kontrowersyjnych plakatów w pobliżu przedszkoli, szkół iinnych placówek w których często przebywają dzieci. Firmapodkreśliła, że reklama nie pokazuje żadnych okaleczeń ani ran inie jest krwawsza od plakatów takich filmów jak "Piła IV","Hostel", "Hostel2" i "Wzgórza maja oczy 2". Monolith Filmszaznaczyło, że gatunek dystrybuowanego filmu dyktuje pewną formępromocji, zresztą identyczną we wszystkich krajach, której celemnie jest wzbudzenie obrzydzenia i przerażenia ani też promowaniesadyzmu.
Jednak Rada Etyki Reklamy przychyliła się do skarg, uznając, żeplakat narusza normy Kodeksu Etyki Reklamy z uwagi na źle dobranemedium do tak kontrowersyjnego przekazu promocyjnego. Instytucjazauważyła, że chociaż reklama nie jest bezpośrednio skierowana dodzieci, ale ze względu na jej formę oraz miejsce i sposóbprezentowania, są one - chcąc nie chcąc - jej odbiorcami. Radaprzypomniała, że reklamodawcy korzystający z nośników outdoorowychpowinni starannie i w poczuciu odpowiedzialności społecznejwybierać treści i formy reklamy.
Dołącz do dyskusji: Plakat reklamowy horroru 'Frontiere(s)' zbyt krwawy dla dzieci