Polacy: Korupcja to duży problem w naszym kraju, najczęściej w polityce i służbie zdrowia
83 proc. Polaków uważa, że korupcja to duży problem w naszym kraju; według badanych występuje najczęściej wśród polityków oraz w ochronie zdrowia - wynika z sondażu CBOS.
W ostatnich trzech latach liczba Polaków uważających, że korupcja jest w naszym kraju dużym problemem nieco zmalała (spadek o 4 punkty od 2010 r.), jednak nadal sądzi tak ogromna większość obywateli - 83 proc.
Tak jak przed trzema laty, respondenci są zdania, że korupcja występuje najczęściej wśród polityków (działaczy partyjnych, radnych, parlamentarzystów - 62 proc.) oraz w ochronie zdrowia (53 proc.), choć w tym drugim przypadku CBOS odnotował spadek wskazań (o 5 punktów w stosunku do roku 2010).
Za najbardziej rozpowszechnione zachowania korupcyjne w środowisku polityków i wysokich urzędników państwowych badani uważają: nepotyzm (90 proc.) i kumoterstwo (80 proc.), a w dalszej kolejności: uleganie nieuczciwemu lobbingowi (77 proc.), przekupstwo (76 proc.) i wykorzystywanie pieniędzy publicznych na rzecz swojej partii (76 proc.).
W ciągu ostatnich trzech lat wyraźnie nasiliło się poczucie, że w Polsce nie ma politycznej woli zwalczania korupcji (wzrost wskazań z 35 proc. w 2010 roku do 57 proc. obecnie), zarazem wzrosło niezadowolenie z działań podejmowanych w tym zakresie przez ekipę rządzącą (z 46 proc. do 66 proc.).
Blisko jedna trzecia respondentów (31 proc.) przypisuje dużą podatność na korupcję wymiarowi sprawiedliwości i prokuraturze. Ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) uważa, że problem ten jest typowy dla urzędników szczebla lokalnego, natomiast niespełna jedna piąta (18 proc.) - dla pracowników urzędów centralnych i ministerstw.
W porównaniu z rokiem 2010 przybyło osób uznających środowisko policjantów za silnie korupcjogenne - obecnie postrzega je w ten sposób 21 proc. badanych (15 proc. w 2010 r.). Z kolei znikomy odsetek badanych (1 proc.) ma takie zdanie o wojsku.
Za dziedziny mało podatne na korupcję uważane są szkolnictwo i nauka (3 proc.) oraz bankowość (2 proc.).
Co ósmy respondent (13 proc.) wskazuje, że zachowania korupcyjne najczęściej zdarzają się w firmach państwowych. Nieco mniej osób (9 proc.) wyraża taką opinię o firmach prywatnych.
Z Indeksu Percepcji Korupcji sporządzanego przez Transparency International wynika, że w 2012 roku problem korupcji nasilił się przede wszystkim w tych krajach Unii Europejskiej, które najsilniej dotknął kryzys ekonomiczny, np. we Włoszech i w Grecji. Na ponad 170 państw objętych monitoringiem Polska zajmuje 41. miejsce pod względem oceny przejrzystości i uczciwości życia publicznego - poinformował CBOS.
Badanie CBOS przeprowadził w dniach 6-12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Dołącz do dyskusji: Polacy: Korupcja to duży problem w naszym kraju, najczęściej w polityce i służbie zdrowia