SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstała gra, która uczy jak rozpoznać fake newsy. Dostępna także polska wersja

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali grę online „Bad News”, w której można wcielić się w wydawcę portalu publikującego fake newsy. W ten sposób jej twórcy chcą uczulić na problem manipulowania informacjami. Właśnie pojawiła się polska wersja językowa.

W grze dostępnej online można założyć portal z fałszywymi informacjami. Nadaje się mu nie tylko nazwę, ale i slogan, publikuje memy, twitty, artykuły zawierające teorie spiskowe czy nacechowane negatywnymi emocjami. W „zabawie” chodzi o to, żeby zdobyć jak największą popularność w sieci - po części trzeba więc bazować na prawdziwych, ale zmodyfikowanych informacjach, tak by potencjalny czytelnik uznał je za prawdopodobne.

Zadaniem jest zdobycie jak największej liczby followersów i wzrost wskaźnika wiarygodności, ocenianego przez system. Na kolejnych etapach rozgrywek zdobywa się następne tytuły "podszywacza" czy "gracza na emocjach".

Naukowcy  z Uniwersytetu w Cambridge uzasadniają, że gra powstała, aby wcielający się w wydawcę fałszywych wiadomości w ten sposób nauczyli się mechanizmu działania portali, produkujących fałszywe wiadomości. W ten sposób mogą się uodpornić na zjawisko dezinformacji.

Pierwsze testy rozgrywek, dokonywane były na zwykłej kartce papieru i przeprowadzono je na uczniach holenderskiego liceum. Wykazały one, że już wtedy licealiści mieli większy brak zaufania w stosunku do fałszywych informacji, niż ich koledzy z grupy, którzy nie podjęli wyzwania rozpoznania, które newsy są prawdziwe.

Gra „Bad News” powstała we współpracy z holenderską organizacją DROG. W Polsce partnerem przedsięwzięcia jest organizacja Stowarzyszenie 61, za tłumaczenie gry odpowiada Ewa Modrzejewska. Jej polska wersja już się pojawiła i jest dostępna w dwóch wariantach – dla dorosłych od 15. roku życia oraz dla dzieci w wieku 8-10 lat..

 

W roli wydawcy można sprawdzić się na stronie Getbadnews.pl lub Getbadnews/junior. Gra jest całkowicie darmowa.

Dołącz do dyskusji: Powstała gra, która uczy jak rozpoznać fake newsy. Dostępna także polska wersja

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
japa
brakuje linku tylko dla ułatwienia
0 0
odpowiedź
User
getbadnews.pl
brakuje linku tylko dla ułatwienia
getbadnews.pl
0 0
odpowiedź