Stworzono Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie
W środę powołano Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. odbyło się także jej pierwsze posiedzenie. Tworzą je eksperci z instytucji, organizacji i firm, które zajmują się nowymi technologiami, edukacją i ochroną dzieci w sieci.
Powołanie Grupy ma być efektem podpisanej w październiku ubiegłego roku Deklaracji na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Sygnowali ją wtedy przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów oraz administracji publicznej.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski uzasadnia, że celem powstania grupy roboczej jest ograniczenie zagrożeń na które narażone są dzieci i młodzież w internecie. - Realizując to zadanie chcemy skorzystać z doświadczenia wszystkich, którym ten temat jest bliski - dodał - Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w internecie – uzasadniał w środę szef resortu.
Zespół podzielono na podgrupy, które mają zająć się merytorycznymi aspektami: prawnym (legislacyjnym) – jej zadaniem będzie m.in. wypracowanie rozwiązań, które mają wyeliminować możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści; organizacyjno-edukacyjnym – ta podgrupa ma działać na rzecz promowania wartościowych treści w internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z internetu; technicznym – będzie pracować m.in. nad usprawnieniami wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług w internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści; „medialnym” – jej zadaniem będzie m.in. opracowanie rekomendacji i dobrych praktyk dla przedstawicieli mediów, które będą dotyczyły sposobu informowania o internetowych zagrożeniach dzieci i młodzieży.
- Warto taką pracę wykonać. Nie jesteśmy w tym osamotnieni. Takie działania są obecnie podejmowane na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej - przekonywał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji i NASK z kampanią #niezagubdzieckawsieci
Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa od kilku miesięcy realizują kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Jej celem jest edukacja rodziców i opiekunów.
W ramach kampanii powstają poradniki, artykuły skierowane do rodziców, które mają pomóc im zdobyć wiedzę, jak uchronić dzieci w sieci. Opublikowano poradniki z zakresu: „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”, „FOMO i nadużywanie nowych technologii”, „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”, „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online” (można je znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania).
Ambasadorem działań w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest Tomasz Rożek. Projekt jest realizowany w ramach „Kampanii edukacyjno-informacyjnych na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” i realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
Dołącz do dyskusji: Stworzono Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie