Szef KRRiT przed Trybunałem Stanu? Sienkiewicz mówi o „50-stronicowym akcie oskarżenia”
Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że do Sejmu trafił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Według Sienkiewicza uzasadnienie wniosku to „50-stronicowy akt oskarżenia”.
Bartłomiej Sienkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej stwierdził, że zarzuty wobec przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji "sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych".
"To znaczy absolutnego łamania prawa, ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi, to jest złamanie ustawy" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.
CZYTAJ TEŻ: KRRiT dalej wypłaca abonament rtv tylko dwóm spółkom
"Druga sprawa to polityka pana Świrskiego wobec mediów niepaństwowych, prywatnych, które były (...) traktowane przez PiS jako wrogie" - dodał, przypominając o karach, jakie KRRiT nakładał na TVN i TOK FM. Działania te ocenił jako "rażące naruszenie bezstronności i przekroczenie procedur". Jako trzeci zarzut wobec Świrskiego wymienił "zaniechanie czynności statystycznych", do których - dodał - przewodniczący KRRiT był zobowiązany.
Posłowie KO podpisują wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu
Dodał, że obecnie trwa zbieranie podpisów, a "wniosek będzie procedowany w Sejmie".
- Faktyczne uzasadnienie, przygotowane już pod Trybunał Stanu, to 50-stronicowy akt oskarżenia - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Świrski - podkreślił szef resortu kultury - "nigdy nie ukrywał i mówił o sobie, że jest talibem PiS-u"
Szef KRRiT o “pogróżkach ministra Sienkiewicza”
Bartłomiej Sienkiewicz skierowanie wniosku o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu zapowiedział w połowie kwietnia. Odnosząc się do tego w nagraniu na YouTubie Maciej Świrski zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu może złożyć prezydent RP lub grupa posłów, a nie minister.
Zdaniem Świrskiego taka deklaracja ministra kultury to przejaw „niedozwolonego, całkowicie nieuprawnionego zakazanego prawem wywierania nacisku na organ konstytucyjny, którym jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w celu realizacji zadań, które sobie władza wykonawcza zamarzyła”. Podkreślił, że zgodnie z konstytucją KRRiT jest organem kontrolnym, niezależnym od władzy wykonawczej.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
- Pogróżki ministra Sienkiewicza są skierowane do całej Rady, aby postępowała tak, jak sobie minister zażyczy. Otóż nie ma na to zgody, ponieważ to niezależny organ konstytucyjny - podkreślił przewodniczący Krajowej Rady.
- Całkowicie odrzucam argumentację ministra Sienkiewicza, całkowicie się z nią nie zgadzam. Apelują o rozsądek i rozmowę na temat wyjścia z tego kryzysu, w którym media z winy ministra Sienkiewicza się znalazły - dodał.
Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT przed Trybunałem Stanu? Sienkiewicz mówi o „50-stronicowym akcie oskarżenia”