Ukraina dostaje za darmo kontrowersyjny system rozpoznawania twarzy. Wilk w owczej skórze?
Ukraiński rząd przyjął propozycję korzystania za darmo z Clearview AI, systemu rozpoznawania twarzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Platforma może pomóc w identyfikowaniu rosyjskich szpiegów, a także łączeniu rodzin w trakcie obecnego konfliktu. Jednak rozwiązanie już wcześniej budziło kontrowersje w wielu krajach.
Systemy rozpoznawania twarzy budzą na całym świecie wątpliwości dotyczące prywatności obywateli w konkretnych krajach oraz sposobu, w jaki generowane w ten sposób dane są wykorzystywane przez służby.
Bat na szpiegów
Jednym z najbardziej znanych systemów do rozpoznawania i analizowania twarzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji jest Clearview AI. Amerykańska firma świadczy swoje płatne usługi m.in. do tropienia przestępców w Nowym Jorku, Chicago i San Diego.
Czytaj także: Meta pozwana za system rozpoznawania twarzy Facebooka
Technologia Clearview AI została w przeszłości skrytykowana przez organizacje zajmujące się ochroną prywatności. W listopadzie ub.r. brytyjski organ nadzorujący ochronę danych osobowych, Information Commissioners Office (ICO), nałożył na firmę karę w wysokości 17 mln funtów. Także włoskie organy regulacyjne ukarały Clearview AI kwotą 20 mln euro po tym, jak okazało się, że stosowała ona techniki monitorowania biometrycznego wobec osób przebywających w tym kraju.
Teraz, jak poinformował Reuters Clearview AI zaoferowała swoje usługi rządowi Ukrainy. Firma twierdzi, że dysponuje bazą danych z możliwością przeszukiwania 10 mld twarzy pochodzących z internetu.
- Mam przyjemność potwierdzić, że Clearview AI udostępniło swoją przełomową technologię rozpoznawania twarzy ukraińskim urzędnikom do wykorzystania w czasie kryzysu, z którym się zmagają – potwierdził w rozmowie z BBC Hoan Ton-That, dyrektor generalny firmy.
Clearview AI zaoferowało swoje usługi za darmo w liście do władz Ukrainy. W ofercie podano, że duża część bazy danych twarzy pochodzi z rosyjskich portali społecznościowych.
Clearview AI twierdzi, że posiada ponad 2 mld zdjęć m.in. z Vkontakte (VK), sieci społecznościowej nazywanej „Facebookiem Rosji”.
Czytaj także: Chińczycy będą śledzić dziennikarzy systemem rozpoznawania twarzy
Ton-That wymienia kilka potencjalnych scenariuszy, w których technologia Clearview AI mogłaby być przydatna:
- Identyfikowanie infiltratorów przez dopasowanie ich zdjęcia lub dowodu tożsamości
- Identyfikację zmarłych bez konieczności pobierania odcisków palców
- Zwalczanie dezinformacji
- Łączenie rodzin poprzez identyfikację osób bez dokumentów
Ton-That twierdzi, że Ukraina zaczęła używać jej technologii kilka dni temu. Jednak ministerstwo obrony tego kraju nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.
Cytowany przez BBC ekspert stwierdził, że istnieje ryzyko, iż rozpoznawanie twarzy na obecnym etapie rozwoju może prowadzić do błędnej identyfikacji osób w punktach kontrolnych. Poddał w wątpliwość, czy w tym wypadku „wilk w owczej skórze” może spełnić pokładane w systemie nadzieje. Z kolei Ton-That dodał, że Clearview AI nigdy nie powinna być wykorzystywana jako jedyne źródło identyfikacji, może zaś pełnić jedynie rolę pomocniczą w rozwiązywaniu konkretnych problemów.
Dołącz do dyskusji: Ukraina dostaje za darmo kontrowersyjny system rozpoznawania twarzy. Wilk w owczej skórze?