SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł medioznawca prof. Zbigniew Oniszczuk z Uniwersytetu Śląskiego

W wieku 65 lat zmarł prof. Zbigniew Oniszczuk - medioznawca, od blisko 40 lat związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, ceniony badacz zjawisk na styku mediów i polityki, ekspert w dziedzinie systemów medialnych. Był autorytetem dla wielu śląskich dziennikarzy.

"Był wspaniałym naukowcem i niezwykle znaną postacią środowiska medioznawców" - napisali w niedzielę, wspominając profesora, jego współpracownicy i przyjaciele z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prof. Oniszczuk był autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw poruszających problemy mediów masowych, ich relacji z systemem politycznym, udziału mediów w komunikowaniu politycznym i public relations, przemian w systemie medialnym Polski i innych krajów.

"Zbigniew Oniszczuk należał do wielkiej piątki profesorów i doktorów, których dziś niemal każdy absolwent nauk politycznych i dziennikarstwa w Katowicach potrafi wymienić na jednym oddechu. To ludzie, którzy dla dziennikarskiego pokolenia dzisiejszych 40-50-latków stanowili naukową podporę; którym kibicowaliśmy, gdy zdobywali kolejne szczeble naukowej kariery, gdy wydawali książki, gdy robili głośne badania" - napisał w niedzielnym wspomnieniu redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg.

"Polska nauka, Uniwersytet Śląski, środowisko dziennikarskie, studenci, Śląsk, Rybnik, poniosły ogromną stratę" - ocenił szef największego regionalnego dziennika w Polsce.

Naukowiec od 1981 r. związany był z Zakładem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2014 r. był kierownikiem Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Systemów Medialnych w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa tej uczelni. W latach 2005-2012 był zastępcą dyrektora Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych.

Szczególne miejsce wśród publikacji prof. Oniszczuka zajmuje autorska książka „Kształtowanie się polityki medialnej (Medienpolitik) rządu RFN w latach 1949-1989” oraz współredagowane prace zbiorowe „Mało znane systemy medialne” i „Systemy medialne krajów bałkańskich”. Był też m.in. redaktorem monografii zbiorowej „Systemy medialne w dobie cyfryzacji. Kierunki i skala przemian”. Publikował nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Austrii i Rosji.

Od kilkunastu lat profesor był członkiem Niemieckiego Towarzystwa Medioznawczego. W 2007 r. wraz z innymi badaczami mediów założył Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, którego do ub. roku był wiceprezesem. W latach 2016-2020 kierował projektem NCN OPUS 10, w ramach którego badano powiązania pomiędzy elitami mediów i polityki w Polsce. Był to ostatni wielki projekt badawczy z jego udziałem.

"Zapamiętamy Go jako człowieka wielkiej energii, pełnego entuzjazmu, którym zarażał innych. Z humorem i dystansem potrafił opowiadać o sobie i swoich podróżach po Polsce. Z zapałem uprawiał sport. Szybko zjednywał sobie ludzi, był niezwykle lubiany i ceniony przez studentów. Jego głos i śmiech rozbrzmiewał po korytarzach Wydziału Nauk Społecznych zawsze, gdy się pojawiał na Uniwersytecie. Był ciepły, przyjazny, pozytywnie nastawiony do życia i ludzi. Walczył do samego końca i nigdy się nie poddawał" - wspominają zmarłego po ciężkiej chorobie profesora koledzy z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego.

Dołącz do dyskusji: Zmarł medioznawca prof. Zbigniew Oniszczuk z Uniwersytetu Śląskiego

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZS
To ludzie, którzy dla dziennikarskiego pokolenia dzisiejszych 40-50-latków stanowili naukową podporę

Pierwszy raz dziś o nim uslyszalem.
odpowiedź
User
anonim1
Miałem zajęcia z prof. Oniszczukiem, znakomity fachowiec, zawsze miły, sympatyczny... żal... ogromny żal...
odpowiedź
User
Paweł
Miałem z Nim zajęcia, był także promotorem mojej pracy magisterskiej. Nie mogłem sobie wybrać lepszego. Ogromny żal...
odpowiedź