Trasy polecane przez Powder Department
Czerwona kolejka gondolowa na Eisgratbahn mija schronisko Dresdner Hütte zmierzając do śnieżnego raju dla narciarzy. Typowy widok na lodowcu Stubai to szczyt Schaufelspitze górujący majestatycznie nad okolicą, szerokie, świetnie przygotowane stoki, mnóstwo oznaczonych tras naturalnych oraz niekończące się możliwości jazdy off-piste. W tym roku do 11 tras oznaczonych na mapie oraz przez GPS doszły 4 nowe, leżące w pobliżu wyciągów i nie wymagające forsownej wspinaczki. Są to: „Panorama” (z doskonałym widokiem na okolicę i pozostałe trasy freeride’owe), „FernauXpress” (szerokie zbocza), „Gamsgrat”, „Diritissima” oraz „Hard Rock” (krótka, ale wymagająca trasa między skałami).
Dwie ze starszych tras – „Hidden Valley” oraz „Cannonball” – można obejrzeć z góry podczas wjazdu kolejką na Eisgrat, porównać z mapą GPS i już wcześniej zaplanować sposób ich pokonania. Trasa „Cannonball” zaczyna się na stacji Eisgrat. Początkowo łagodny zjazd przechodzi w wąwóz pełen puszystego śniegu, by na końcu znaleźć się powyżej schroniska Dresdner Hütte oraz trasy „Hidden Valley”. Natomiast czarna trasa „The Wall” przebiega w okolicy popularnego szlaku narciarskiego Fernau-Mauer, jest jednak od niego dużo bardziej interesująca i stroma.
Linki do aplikacji z mapami tras freeride’owych znajdują się na stronie www.stubaier-gletscher.com/pol/Zima/Sporty-zimowe/Powder-Department/Freeridowe-zjazdy.
Stubai – raj dla freeriderów
Od dawna Dolina Stubai, a szczególnie tutejszy lodowiec, słyną z bezpieczeństwa oraz dobrych terenów dla narciarzy. Dzięki położeniu na dużej wysokości, freeriderzy i fani narciarstwa przełajowego mogą cieszyć się świetnymi warunkami śniegowymi aż do wczesnego lata.
Mieszkańcy doliny polecają Schlick 2000 jako najlepsze miejsce do freeride’u w okolicy Innsbrucka, m.in. ze względu na niesamowity widok na pasmo górskie Kalkkögel. Na odkrycie czekają także tereny w okolicy wyciągu Elfer i Serles, które ze względu na małą popularność mogą się pochwalić nietkniętymi obszarami śniegu, znanymi tylko nielicznym.
Opuszczając oznaczone stoki należy pamiętać o wiążącym się z tym ryzyku i odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Niezbędny jest nie tylko odpowiedni sprzęt ratunkowy, ale i podstawowa wiedza o sposobach bezpiecznego poruszania się po otwartym terenie oraz o zagrożeniach istniejących w Alpach, takich jak lawiny. Potrzebne informacje i umiejętności można zdobyć podczas szkolenia Powder Department Freeride Camp (21 – 23 lutego 2014 r.) oraz SAAC Basic Camp (26 – 27 kwietnia 2014 r.). Więcej informacji na stronie: www.stubaier-gletscher.com/pol/Zima/Stubai-Live/Wydarzenia. Radą i asystą służą także przewodnicy górscy z Neustift Alpine Ski School (www.alpin-schischule.com) oraz Freeride Centre Stubai (www.freeridecenter-stubai.com).
Sprawdź sprzęt zanim wyruszysz
Freeriderzy, zanim wyruszą w teren, często zaglądają do kawiarni Cafe Bar Zum Steinbock. Przy filiżance espresso sprawdzają najnowsze ostrzeżenia lawinowe (w kawiarni jest bezpłatne Wi-Fi). Na lodowcu znajduje się też Powder Department Checkpoint – ogromna tablica z aktualnymi informacjami o pogodzie i mapą tras off-piste, służąca jako punkt kontrolny dla urządzeń GPS. Od sezonu zimowego 2013/2014 dodatkowy checkpoint będzie dostępny na dolnej stacji w Mutterberg.