Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-03-28

A A A POLEĆ DRUKUJ

Doświadczanie świata w Sosnowcu

Sale Doświadczania Świata to miejsca, w których terapeuci starają się pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą całej gamy bodźców: światła, odgłosów, elementów do dotykania, zapachów itp.

Warunki stwarzane w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi, w podeszłym wieku, pacjentami oddziałów psychiatrycznych. Sale Doświadczania Świata znane są już od 1978 roku. Pierwsze takie miejsce powstało w Holandii w ośrodku dla niepełnosprawnych intelektualnie. Stworzono tam tzw. „namiot aktywności”, który służył pacjentom jako alternatywna forma spędzania czasu.

Terapia w Salach Doświadczania Świata określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać. Terapia pobudza ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki pracy w Salach Doświadczania Świata, u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Pozytywne rezultaty uzyskiwane dzięki tego typu pomieszczeniom powodują coraz większe zainteresowanie terapią Snoezelen wśród placówek terapeutycznych, często jednak pojawia się problem braku funduszy.

- Szukaliśmy możliwości pozyskania środków na sfinansowanie tego typu sali i w końcu trafiliśmy do Fundacji Rosa- mówi Beata Święch, dyrektorka sosnowieckiej placówki. – Dzięki wsparciu Fundacji będziemy mogli jeszcze skutecznej rehabilitować naszych podopiecznych – dodaje.

Przedszkole powstało w 1984 roku i od tego czasu skutecznie rozwija swoją działalność w trosce o najmłodszych mieszkańców regionu. W placówce funkcjonuje osiem grup: z tego trzy oddziały masowe, dwie grupy integracyjne oraz trzy oddziały dla dzieci niepełnosprawnych, w tym jeden oddział dla dzieci autystycznych. Działania przedszkola wspiera zespół specjalistów składający się z logopedów, rehabilitanta, psychologa, nauczycieli rewalidacji indywidualnej, nauczyciela muzykoterapii. Dzięki wsparciu Fundacji w nowej sali znajdują się:zestaw przyborów terapeutycznych do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku, tor świetlno-dźwiękowy, kurtyna-wodospad światłowodów, kolumna wodna, lampa plazmowa, tapeta fluorescencyjna, lustra akrylowe , kaseton świetlny, imitator deszczu.

- Jednym z głównych programów naszej Fundacji jest program „Terapia dziecięca”, w ramach którego finansujemy powstawanie sal terapeutycznych wyposażonych w najlepszej jakości sprzęt – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Terapie prowadzone w naszych salach przynoszą wspaniałe efekty, a to mobilizuje nas jeszcze bardziej do realizacji kolejnych pomieszczeń.

Sala w Sosnowcu jest już 15 pomieszczeniem terapeutycznym sfinansowanym przez Fundację. Pokoje terapeutyczne Fundacji Rosa działają już m.in. w Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu oraz Bolesławcu. Wciąż trwają prace nad kolejnymi pomieszczeniami.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS