Już w najbliższy czwartek (28 listopada) oraz piątek (29 listopada) w Galerii Tęcza przy ulicy 3 Maja 1 w Kaliszu, eksperci z programu edukacyjnego „Planeta Energii” wprowadzą dzieci i dorosłych w tajemniczy świat energii elektrycznej. A wszystko to w ramach konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, która od czterech lat zachęca nauczycieli oraz rodziców do edukacji najmłodszych nt. bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu.
Wizyta ekipy „Planety Energii” w Kaliszu to przedsmak nagrody głównej w konkursie organizowanym przez Grupę ENERGA, do którego mogą przystąpić nauczyciele i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy nt. energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Konkurs trwa do 31 stycznia, a zatem to ostatnia szansa, aby zrealizować konkursowe zadania i zdobyć atrakcyjne nagrody, w tym dwudniową wizytę edukacyjnego miasteczka „Planeta Energii” w swojej miejscowości.
W najbliższy czwartek i piątek w Galerii Tęcza mieszkańcy Kalisza i okolic będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć „Planetę Energii w pigułce” i dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na zwycięzców konkursu.
– Podczas wizyty, w trakcie wspólnej zabawy chcemy przybliżyć dzieciom i dorosłym ideę programu i zachęcić do aktywnego udziału w nim. Temat nie jest łatwy, dlatego zależy nam na tym, by nauka na „Planecie Energii” nie była dla najmłodszych nudną lekcją, ale niezapomnianą przygodą – mówi Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.
Ambasador programu „Planeta Energii”
Już od dwóch lat program aktywnie wspiera Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, znany dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, a prywatnie ojciec ośmioletnich bliźniaków.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez wiedzy o energii, o jej oszczędzaniu i bezpiecznym użytkowaniu. Ta wiedza potrzebna jest szczególnie najmłodszym, którzy odkrywają świat, poznają go przez dotyk czy zapach – mówi Tomasz Rożek. – Dlatego naszą rolą jest uświadamianie i edukacja dzieci już we wczesnym wieku. Dzięki takim projektom jak „Planeta Energii”, możemy pokazać np. skutki działania dużego ładunku elektrycznego czy zjawisko powstawania piorunów. Poprzez zabawę, eksperymenty czy doświadczenia, docieramy do wyobraźni dziecka i tłumaczymy mu otaczający świat.
Co zrobić, aby wygrać wizytę mobilnego centrum naukowego „Planeta Energii” w swojej miejscowości?
Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne, oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Spośród uczestników, którzy do 14 lutego 2014 r. złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybierze dziesięciu laureatów. Ogłoszenie wyników nastąpi 14 marca 2014 roku. Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum naukowego w swojej miejscowości. Dodatkowo przyznanych zostanie pięćdziesiąt wyróżnień w postaci pomocy naukowych, a zaangażowanie nauczycieli premiowane będzie specjalnymi certyfikatami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają także niesamowite edukacyjne prezenty.
Program edukacyjny „Planeta Energii” pozwala nauczycielom wczesnoszkolnym poprowadzić lekcję dot. trudnych zagadnień w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób. Proponowane przez organizatorów tematy lekcji są bardzo elastyczne i można w nie wplatać własne pomysły, co nawet jest specjalnie premiowane przy ocenie sprawozdań. Zajęcia bardzo podobają się uczniom, bo różnią się od standardowych lekcji– mówi Grażyna Sujewicz, wychowawca zwycięskiej klasy z III edycji konkursu. – Dodatkowo wizyta interaktywnego miasteczka to olbrzymia radość i wyróżnienie dla klasy, ale i atrakcja dla szkoły i mieszkańców miasta.
Edukacyjne miasteczko wiosną wyruszy w podróż po Polsce!
W tegorocznej edycji programu miasteczko „Planeta Energii” zaskoczy gości nową odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji tj. pokaz filmu 3D czy eksperymenty naukowe, pojawią się nowe, dzięki którym nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2014 roku.
Więcej informacji na temat programu, w tym scenariusze lekcji oraz pomoce naukowe w formie elektronicznej dostępne są na stronie www.PlanetaEnergii.pl.
Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”.
Partnerem wizyty ekspertów „Planety Energii” w Kaliszu jest Centrum Handlowo-Rozrywkowe Toruń Plaza.
***
Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku blisko 17 proc. ENERGA charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. „Zielona” energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.
ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.