Stopa bezrobocia wyniosła w maju 12,5 procent - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Bez legalnej pracy pozostaje 1 milion 993 tysiące osób.
Po raz pierwszy od wielu miesięcy liczba bezrobotnych spadła poniżej 2 milionów. Ostatni raz poniżej tego poziomu zeszliśmy w październiku 2012 roku. W kwietniu z PUP-ów wyrejestrowało się 86 tysięcy bezrobotnych. Mniej więcej tyle osób mieszka w Nowym Sączu.
Maj był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia
Od stycznia z PUP-ów wyrejestrowano już ponad 260 tysięcy osób. Największy wpływ na spadki mają wahania sezonowe, czyli rozpoczęcie prac w rolnictwie, sektorze budowlanym, turystyce i gastronomii. Niebagatelny wpływ na poprawę wskaźników ma także emigracja - coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy w Niemczech, gdzie stopa bezrobocia jest prawie dwukrotnie niższa niż w Polsce. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym bezrobocie są programy aktywizacji zawodowej, na które w tym roku przeznaczymy ok. 5 mld zł. Koszt "wyprodukowania" jednego etatu to ok. 10 tys. zł.
Stopa bezrobocia będzie nam spadać do października
Po „sezonie” wakacyjnym kończą się prace w rolnictwie, budownictwie i turystyce, dlatego naturalne jest, że bezrobocie wtedy rośnie. Są to tak zwane wahania sezonowe, które mają w miarę stałą wartość, wynoszącą ok. 300 tysięcy osób. Zgodnie z prognozą budżetową stopa bezrobocia na koniec roku powinna utrzymać się poniżej 13%. Biorąc pod uwagę obecne tempo spadku, w grudniu 2014 roku stopa bezrobocia prawdopodobnie wyniesie ok. 12,5%. - To, że spada bezrobocie rejestrowe nie oznacza, że rośnie zatrudnienie. Niestety, z danych za kwiecień wynika, że etatów w przedsiębiorstwach nie przybywa nawet pomimo bardzo dobrych wyników dotyczących wzrostu gospodarczego, które w pierwszym kwartale wyniósł 3,5% - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.
Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Stopa-bezrobocia-w-maju-spadla-do-12-5-3139540.html
dostarczył infoWire.pl