Po wyborze koloru mieszkańcy wsi i wolontariusze przystąpili do prac malarskich. W ręce wszystkich chętnych trafiło kilkadziesiąt litrów gruntoemalii marki Benjamin Moore, która posłużyła do zmiany kolorystycznego oblicza wsi. W dwa dni pomalowane zostały nie tylko elementy prywatnych posesji, ale również powstała na potrzeby projektu wspólna infrastruktura, w tym nowe wiaty przystankowe, ławki, tablice, plac zabaw i kosze na śmieci. W akcji czynny udział wzięli mali mieszkańcy Murska i Ładnego, którzy będą głównymi beneficjentami ufundowanych sprzętów i budowli.
Poza wspólnymi pracami wykonawczymi w czasie projektu „Mursk/Ładne w kolorze” odbyło się wiele zajęć o charakterze warsztatowym i kulturalnym, które znacząco przyczyniły się integracji społeczności obu wsi.
Jak narodził się pomysł na pomalowanie wsi Mursk i Ładne?
Podczas modernizacji polskich miast i wsi bardzo często pomijana jest kwestia przemyślanego doboru ich kolorystyki. W efekcie powstają przestrzenie publiczne, które charakteryzują się chaosem i pozostają w oderwaniu od kolorystycznych tradycji danego regionu. Przykład innych państw europejskich pokazuje, że kolor może być bardzo ważnym elementem tożsamości narodowej czy lokalnej. Myśląc o Grecji mamy przed oczami białe domostwa z niebieskimi dachami, a Skandynawia to czerwień, zieleń i intensywne żółcienie. Rozsądna, przemyślana wizja kolorystyczna sprawia, że krajobraz nabiera wyrazistości, swoistości, a kolor staje się nieodzownym elementem wszelkiego myślenia o przestrzeni. W Polsce również istnieją bogate tradycje lokalne jeżeli chodzi o kolorystykę, które jednak systematycznie zanikają. Coraz rzadziej spotyka się charakterystyczną małopolską architekturę drewnianą pomalowaną na zielenie i brązy czy niebieskie chałupy na Mazowszu. Projekt „Mursk/Ładne w kolorze” ma stanowić impuls dla polskich wsi do poszukiwania swoich kolorystycznych wzorców, a zarazem stanowić przyczynek do szerszej dyskusji na temat roli kolorów w kreowaniu przestrzeni publicznej.
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie internetowej www.mursk.pl/projekt-m-l/idea.html .