Grupa PWN ponad rok temu uruchomiła portal self-publishingowy dla autorów. Jeśli napisałeś książkę i chciałbyś ją wydać, a do tej pory nie udało ci się znaleźć wydawcy, możesz zrobić to sam. Cokolwiek piszesz – powieść, wiersze, pamiętniki – za pomocą Rozpisani.pl możesz to opublikować w druku lub jako ebooka.
Self-publishing to popularny dziś na świecie sposób, dzięki któremu autor może sam wydać swoją twórczość. Zachodnie serwisy, takie jak Lulu.com, Authorhouse.com czy CreateSpace.com, doczekały się wielu bestsellerów wydanych w tej formule. Brytyjski dziennik „The Guardian” raz w miesiącu nagradza najlepszych autorów-wydawców. Redakcja uznała, że self-publishing jest obecnie jednym z najważniejszych trendów na rynku wydawniczym.
Z podobnego założenia wyszli twórcy portalu Rozpisani.pl (Grupa PWN), dzięki czemu również w Polsce niezależni autorzy mają szansę zaistnieć na rynku książki. Mogą skorzystać m.in. z profesjonalnej redakcji, korekty, druku, konwersji na ebooka czy promocji. Zyskują też dostęp do szerokiej dystrybucji – m.in. Amazon, Empik, Ravelo, Merlin, Gandalf. Kalkulator usług, który jest częścią serwisu, pozwala im w szybki sposób obliczyć koszty wydania książki. Portal dostarcza także autorom przydatnych informacji i nowinek z rynku wydawniczego.
Książkę można wydać już w ciągu sześciu tygodni. W formule self-publishingu autorzy zyskują również większą niezależność. Zachowują prawa autorskie do swojej twórczości, kontrolę nad zawartością i projektem książki, decydują o jej cenie. Mogą wydać każdy nakład, a w zależności od wyników sprzedaży zlecać dodruk kolejnych. Nawet przy niewielkim nakładzie, ich książka może znaleźć się na półce w księgarni. Atutem oferty jest też atrakcyjne honorarium – znacznie wyższe niż w tradycyjnych kontraktach wydawniczych – oraz stały dostęp do wyników sprzedaży i prosty system comiesięcznych rozliczeń.
Portal Rozpisani.pl to miejsce dla tych, dla których pisanie jest pasją. Dla tych, którzy wierzą, że o sukcesie książki decydują czytelnicy.
Rozpisani mają na swoim koncie pierwsze sukcesy. Jednak chyba najbardziej spektakularny sukces wśród polskich self-publisherów odniósł dr Jacek Borowiak, nauczyciel akademicki i autor książki Emerytura nie jest Ci potrzebna, którą wydał z pomocą platformy wydawniczej Rozpisani.pl. To sukces wyjątkowy w porównaniu z innymi, ponieważ książka Jacka Borowiaka sprzedała się do tej pory w liczbie 5 tys. egzemplarzy − ale trzeba podkreślić, że mowa tu o egzemplarzach papierowych, a nie o pobraniach wersji elektronicznej. Autor w przystępny sposób doradza, jak zarządzać własnymi finansami i jak pomnażać swój majątek, aby zapewnić sobie spokojną przyszłość. Opiera się przy tym na własnych doświadczeniach i pokazuje, że choć wielu ludziom wydaje się to niemożliwe, to jednak w Polsce można osiągnąć niezależność finansową.
Prócz spektakularnego sukcesu Jacka Borowiaka, wśród Rozpisanych znalazły się kolejne perełki:
- "Pieniądze są sexy", autobiograficzny poradnik, w którym autor - Fryderyk Karzełek przekonuje, że każdy może zarabiać.
- "Koniak i daktyle" - biografia Marka Majewskiego, jedynego polskiego fotografa, który w latach 70-tych współpracował z magazynem „Rolling Stone”.
- "Pokolenie bez granic" - inspirująca książka Pawła Jackowskiego, ukazującą życie i poglądy rozproszonej po świecie młodej polskiej emigracji, która nie wpisuje się w stereotyp pracy na zmywaku.
- "Na skrzydłach jak Nick Vujicic" - Małgorzata Stegenka opowiada w niej o człowieku niezwykłym. Chociaż urodził się bez rąk i nóg, odnalazł w sobie siłę, której zazdroszczą mu zdrowi ludzie. Bardzo motywacyjna książka.
Więcej informacji o self-publishingu znajduje się na stronie www.rozpisani.pl
dostarczył infoWire.pl