Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-12-05

A A A POLEĆ DRUKUJ

Tęczowa gala Unesco

150x110
Średniowieczne pieśni, arie operowe, rockowe hity, muzyka rozrywkowa i elektroniczna zabrzmiały 4 grudnia 2012 r. z balkonów i wież toruńskich zabytków, skapanych w tęczowym świetle. Tak Toruń uczcił 15-lecie wpisania starówki na Listę UNESCO.

Bajkowo wyglądała tego wieczora iluminacja Ratusza Staromiejskiego, Dworu Artusa, Domu Harcerza i kamienic wokół pomnika Kopernika. Budynki na przemian przybierały barwy czerwone, zielone, żółte, niebieskie i purpurowe, co teatralnie eksponowało ich dekoracyjne elewacje. W tej scenerii zaprezentowali się toruńscy muzycy i narrator (Piotr Majewski), który snuł opowieści o iluminowanych obiektach i związanych z nimi postaciach historycznych. Była więc mowa o ratuszu, kamienicy, na której dziś stoi PDT - domniemanym miejscu urodzenia Mikołaja Kopernika, Dworze Artusa, domu narożnym przy ulicy Żeglarskiej, pałacu Meissnera i kościele św. Ducha. Po każdej z tych opowieści w tle danego zabytku (na balkonie, wieży, dachu lub w oknie) pojawiał się artysta, który wykonywał utwór reprezentujący inny gatunek muzyczny.

Usłyszeliśmy "Odę do radości" w wykonaniu Chóru Akademickiego UMK na tle kościoła św. Ducha, rockowe przeboje w wykonaniu toruńskiego gitarzysty Zwierzaka z balkonu nad ulicą Żeglarską, Adama Struga śpiewającego średniowieczne pieśni z wieży ratuszowej, operowe przeboje z balkonu Dworu Artusa w wykonaniu Agnieszki Olszewskiej i Wiesława Raczkowskiego, Małą Rewię z balkonu Domu Harcerza oraz kompozycję elektroniczną didżeja Juliusza Packa z dachu PDT. Każdą z prezentacji poprzedzało energetyczne bicie bębnów grupy Lombellico del Mondo.

Wydarzenie, które zwieńczyło Toruński Rok Zabytków, zorganizowały Toruńska Agenda Kulturalna przez Urząd Miasta Torunia.

4 grudnia 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu, zapadła decyzja o wpisaniu Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie uniwersalnych wartości proponowanych zabytków, a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: "wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury" oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty "stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny".




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS