Według przewidywań ministerstwa finansów, w roku 2013 stopa bezrobocia w Polsce wyniesie 13 proc. Prognozę taką resort finansów zawarł w ustawie budżetowej. Na szczęście inwestycje biznesowe sprawiają, że powstają także nowe miejsca pracy.
Eksperci są zgodni, bezrobocie w grudniu przekroczy przewidywany przez rząd poziom 13 proc. i może wynieść 13,4 proc. Wśród analityków przeważają prognozy, według których w końcu 2013 r. stopa bezrobocia wyniesie 14,2 proc. Jeśli tak się stanie, bez pracy będzie 2,3 mln osób – o 150 tys. więcej niż w tym roku.
Najgorzej sytuacja wygląda wśród ludzi młodych. Z wyliczeń Ministerstwa Pracy wynika, że dziś mamy w Polsce bez pracy ponad 700 tys. osób do 30. roku życia. Najlepiej jest na Dolnym Śląsku - młodych jest 45 proc. wśród wszystkich osób bez pracy. W niektórych regionach prawie 60 proc. bezrobotnych to osoby, które nie ukończyły 34 lat. To dotyczy szczególnie województw: małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Biorąc pod uwagę pesymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na poziomie 1,7 proc, w 2013 r. to mamy przed sobą bardzo chude lata.
Jest przy tym branża, która wbrew panującej recesji na świecie ma się szczególnie dobrze. Rozwija się w szybkim, stabilnym tempie i może być przysłowiowym małym światełkiem w tunelu, jeśli chodzi o rynek pracy, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Mowa tu o centrach usługowo-biznesowych, które powstają jak grzyby po deszczu w całym kraju. Niby wbrew logice bo „wszędzie jest źle”, wszyscy oszczędzają, a tu inwestuje się ogromne pieniądze, w wielkie kompleksy biurowe. Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, wynikających choćby z obecnej sytuacji gospodarczej na świecie.
Jednym z nich jest offshoring, czyli przenoszenie wybranych procesów biznesowych przedsiębiorstwa poza granicę kraju przy zachowaniu tej samej grupy klientów. Dotyczy on procesów takich jak produkcja, usługi lub zamówienia, a jego celem jest obniżenie kosztów. Przykładem może być Centrum finansowo-księgowe Bayer Service Centre Gdańsk, które ok. 15 stycznia zacznie swoją działalność właśnie w Olivia Business Centre. Docelowo w tym centrum zostanie stworzonych ok. 250 miejsc pracy.
W efekcie czynionych w ostatnich latach inwestycji sytuacja w Trójmieście jest znacznie lepsza niż średnia w Polsce. Stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 6 proc. (stan na koniec 11.2012 r.). Taka sama jest w Gdyni, a w Sopocie wynosi zaledwie 4,2 proc. Ale napływ inwestycji ma też znaczenie dla mieszkańców okolicznych powiatów. Dość wspomnieć, że w powiecie gdańskim (siedziba: Pruszcz Gd.) poziom bezrobocia wynosi 8,6 proc., a w powiecie kartuskim 10 proc.
Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce systematycznie wzrasta. W porównaniu do 2009 roku liczba pracowników centrów usług zwiększyła się o 50% – z 56,6 tys. do 85,0 tys. na koniec 2011 roku. A tylko w ciągu mijającego roku przybyło ok. 15 tys. nowych miejsc pracy. W sektorze usług dla biznesu mamy zatem w Polsce ponad 100 tys. miejsc pracy.
Średni roczny wzrost zatrudnienia w skali kraju w kilkuletnim okresie (od 2008 roku) kształtował się na poziomie nieco ponad 20%.
Jest to trend, który potwierdza Maciej Kotarski z firmy TPS, która jest operatorem Olivia Business Centre:
– Pierwszy budynek Olivia Gate należący do naszego kompleksu został oddany do użytku rok temu. Jest w całości zagospodarowany. Dwa kolejne budynki - Olivia Point i Olivia Tower - są już prawie w połowie wynajęte, a na pozostałą powierzchnie jest już po kilku chętnych. Zainteresowanie wśród firm jest tak duże, że już niedługo rozpoczynamy budowę czwartego budynku Olivia Four.
Trójmiasto jest dobrze przygotowane na współpracę z inwestorami zagranicznymi z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Trójmieście pozostaje średnim poziomie (około 11,1%) i daje możliwość zaistnienia nowemu oraz rozwoju już działającemu tutaj najemcy.
Widać to dokładnie na przykładzie Olivia Business Centre. Oprócz wspomnianego wyżej firmy Bayer najemcami kompleksu biurowego są m.in. T-Mobile, Sii PwC, PKO BP, Meritum Bank, Energa SA. Pod koniec 2012 roku do tego grona dołączyła kawiarnia Starbucks oraz American Bureau of Shipping.
- W jednym miejscu siedziby swoje mają klienci, dostawcy oraz podwykonawcy. To wszystko w efekcie końcowym generuje nowe miejsca pracy – dodaje Maciej Kotarski.
Innym istotnym czynnikiem, dla którego wielkie firmy przenoszą swoje siedziby do centrów biznesowych w Trójmieście jest dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, ze znajomością języków obcych. Jednocześnie, centra te stanowią niepowtarzalną szansę na rozwój umiejętności i kwalifikacji zawodowych dla absolwentów trójmiejskich uczelni.
- Pod tym względem umiejscowienie Olivia Business Centre w pobliżu Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego daje nieograniczone możliwości współpracy firmom w zakresie pozyskiwania absolwentów, prowadzenia badań etc. - ocenia Maciej Grabski, inwestor OBC. – Duże znaczenie ma również współpraca z władzami samorządowymi. Dzięki temu wspólnie tworzymy wizerunek Gdańska jako miejsca przyjaznego do biznesu, ale także wspaniałego miejsca do życia. A fakt, iż w Gdańsku wspaniale się mieszka, jest wielkim atutem także dla samych inwestorów, którym łatwiej tu ściągnąć swoich menedżerów i pracowników.
Nie dziwmy się zatem, że w Trójmieście buduje się teraz więcej kompleksów usługowo-biurowych niż mieszkań. Aktualnie Polska jest jednym dużym placem budowy. Szacuje się, że na koniec I kw. 2012 roku ponad 1 mln m kw. nowoczesnych biur było w trakcie realizacji. To prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2011 roku.
Dodatkowe informacje:
Agnieszka Popławska
TPS Sp. z o.o.
tel. +48 601 579 299