Rząd chce zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT przeciwko
Trwają konsultacje odnośnie do ustawy wdrażającej nowe prawo telekomunikacyjne. W jej myśl koncesje stacji z naziemnej telewizji cyfrowej mogłyby być wydawane na krótszy okres niż 10 lat. Zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator sprzeciwił się takim propozycjom.
Dołącz do dyskusji: Rząd chce zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. KRRiT przeciwko
A może właśnie rynkowi zostaw takie decyzje? Odgórne zarządzanie biznesem i tym, z czego i jak ludzie mają korzystać, już przerabialiśmy w PRL i się to nie udało. Nigdzie się nie udało.
A co rynek będzie mógł w tym temacie zrobić jeśli DVB-T2 będzie na wieki wieków zabetonowane decyzjami koncesyjnymi? Właśnie o to chodzi by przełamać monopol naziemnej telewizji cyfrowej - tak by usługi TV w przyszłości i bez ograniczeń były dystrybuowane całkowicie po IP. Mam tu na myśli pochodne takich standardów i rozwiązań jak IPTV, streaming, aplikacje TV, kanały FAST itp... Bardzo dobrym przykładem jest nowy standard DVB-I który otwiera zupełnie nowe możliwości dla wielu graczy na rynku.
Jest to po to by w jednym określonym czasie wyłączyć funkcjonowanie danego multipleksu DVB-T oraz by zapobiec sytuacji gdy utrzymanie emisji całego MUXa spadnie tylko na jednego nadawcę. Np. 8 krotny wzrost kosztów emisji nadawania na MUX. Dzisiaj koszt utrzymania emisji na multipleksie jest proporcjonalnie finansowany przez nadawców korzystających z danego multipleksu.