Z Wojciechem Tumidalskim, redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej, rozmawiamy o tym, jakie zmiany czekają PAP, relacjach na linii media-władza i o tym, czym jest misja agencji prasowej.
Miesiąc po uruchomieniu 15 kanałów FAST, TVN jest bardzo zadowolony z ich wyników i planuje kolejne bezpłatne stacje. - Oczywiście myślimy o kolejnych „kanałach nowej generacji” i nad nimi pracujemy, ale jeszcze za wcześnie na konkrety - informuje Wirtualnemedia.pl Maciej Gozdowski, Group Vice President – Streaming w Warner Bros. Discovery w Polsce.
Gigant informatyczny Comarch zaledwie siedem miesięcy po starcie zamyka swoją platformę Wszystko.pl. Nie udało jej się zaistnieć w branży e-commerce, w której czołówce jedynym polskim marketplace’em pozostaje Allegro. Według menedżerów pytanych przez Wirtualnemedia.pl witrynie Wszystko.pl zabrakło unikalnych zalet dla sprzedawców i kupujących oraz mocnego wsparcia reklamowego. - Żaden konkurent, nie będąc gotowym przeznaczyć odpowiednio dużych środków na promocję, nie ma obecnie realnej szansy na osłabienie pozycji Allegro - ocenia Paweł Rybak z Shopera.
Najpopularniejsze w Polsce serwisy streamingowe oferują ponad 3,5 tys. produkcji w jakości 4K. Z bazy Upflix.pl wynika, że najwięcej znajdziemy ich w Amazon Prime Video, Disney+ i Netfliksie. Znacznie mniej treści Ultra HD oferują Polsat Box Go i Player. Przedstawiciele obu firm zapewniają Wirtualnemedia.pl, że oferta w będzie rozbudowywana.
Krzysztof Stanowski, twórca Kanału Zero twierdzi, że telewizja broni się “lipnymi wynikami oglądalności”, które “służą do wspólnego okradania reklamodawców”. - Rozumiem, że każdy walczy o budżety reklamowe w taki sposób, w jaki potrafi. Nie wiem tylko, czy autor wypowiedzi zdaje sobie sprawę z tego, że przede wszystkim obraża inteligencję reklamodawców właśnie. Reklamodawców, którzy od wielu lat lokują swoje budżety w telewizji i którzy w ten sposób realizują swoje cele biznesowe - komentuje Maciej Niepsuj, chief trading officer MediaHub.
„The Office PL” okazał się sukcesem i przekonał do siebie sceptyczną widownię. „1670”, czyli satyra na życie polskiego szlachcica zachwyciła bijących się na celne riposty polityków, dzieciaki z liceum oraz ich dziadków. Za sukcesem tych seriali stoi scenarzysta, Jakub Rużyłło, którego scenariusz do serialu „1670” został nominowany przez Gildię Scenarzystów Polskich do nagrody w kategorii najlepszy scenariusz serialu fabularnego. Z Jakubem Rużyłłą rozmawiamy o serialach.
Po ośmiu latach dyrektorem biura reklamy TVP znów został Marcin Gudowicz. Zastąpił Ewelinę Czubę, która funkcję tę pełniła od 2017 roku. Z firmą rozstał się też Adrian Wojtaszek, wicedyrektor ds. mediów interaktywnych. - Te decyzje nowej władzy, raczej zostały źle przyjęte przez rynek i pracowników biura reklamy. Marcin Gudowicz to również wysokiej klasy specjalista z ogromnym doświadczeniem i kontaktami na rynku. Jednak w tym sensie jego przyjście w mojej ocenie będzie stawiało mu bardzo wysoko poprzeczkę zarówno menedżersko, jak i w relacjach z klientami - komentuje Tomasz Ramza z Bauer Media.
Kanał TVP Info oraz programy informacyjne TVP1 i TVP2 nie wrócą do nadawania z siedziby TAI przy placu Powstańców Warszawy. Mają nadal być nadawane z budynków przy ul. Woronicza, gdzie przewożony jest sprzęt z placu. Do centrum Warszawy ma przenieść się natomiast kanał TVP World, którego ponowny start planowany jest 26 lutego br.
Rząd Donalda Tuska ma plan na awaryjne finansowanie mediów publicznych do czasu, gdy nie uzyskają one pieniędzy z abonamentu rtv. Środki te zablokowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji decyzją jej przewodniczącego, Macieja Świrskiego. - Przewodniczący KRRiT jest zobligowany do przekazania tych środków, jeśli nie chce mieć bardzo poważnych kłopotów prawnych z powodu naruszenia ustawy, w której są precyzyjnie zapisane jego obowiązki - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
Wśród dzienników regionalnych i lokalnych w 2023 roku najchętniej kupowana była „Gazeta Pomorska”, a na czele e-wydań znalazła się „Polska Metropolia Warszawska” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
Paulina Stolarek-Marat została nową dyrektorką radiowej Jedynki, zastępując Marcina Kusego. Wicedyrektorem będzie Jacek Czarnecki, wcześniej w Radiu Zet. W kierownictwie stacji jest także Magdalena Szturemska.
Z końcem lutego swoje spoty z Telewizji Republika wycofa firma farmaceutyczna Oleofarm. Stacja przekonuje, że reklamy na jej antenie przynoszą ogromne wzrosty sprzedaży, ale liczba emitowanych spotów spadła w ostatnich tygodniach kilkukrotnie. - U nas reklama jest mega bezpieczna, emitujemy nawet reklamy, z którymi się radykalnie nie zgadzamy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef TV Republika Tomasz Sakiewicz.
Na pozycji lidera oglądalności wśród programów informacyjnych w styczniu 2024 roku umocniły się „Fakty” emitowane w TVN i TVN24 BiS. Duże spadki odnotowały serwisy TVP nadawane w nowych odsłonach - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.
W 2023 roku liderem średniej sprzedaży wydania wśród dzienników ogólnopolskich był „Fakt”. Większość tytułów zanotowała spadki, a na czele pod tym względem znalazła się „Gazeta Wyborcza”. Zyskały tylko „Przegląd Sportowy” i „Puls Biznesu” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
Obóz rządzący pracuje nad projektem ustawy o nowym sposobie finansowania mediów publicznych. Szef sejmowej komisji kultury Bogdan Zdrojewski informuje Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku. TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej.
Dwie największe sieci dyskontowe podnoszą poprzeczkę w kategorii walki o klienta. Biedronka i Lidl na wyścigi przekonują, że to właśnie one są „najtańsze na rynku”. Kto wyjdzie z tej walki zwycięsko? - Dla polskich klientów percepcja ceny na konkretne produkty wpływa bezpośrednio na zachowania zakupowe, dlatego sieci handlowe podejmują dość radykalne działania – uważa dr inż. Jacek Kotarbiński, ekspert ds. komunikacji marketingowej.
Z początkiem lutego br. znacząco spadła liczba reklam na antenie TV Republika - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl. Jest ich średnio zaledwie ok. 100 dziennie, podczas gdy w listopadzie czy grudniu liczba spotów dochodziła czasem do ponad 600 w ciągu doby. Spoty ze stacji wycofało wiele firm, protestując przeciw mowie nienawiści.
W ministerstwie sprawiedliwości toczą się pracę nad zasadnością karania zniesławienia przez prawo karne (art. 212 Kodeksu karnego) – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. „Ministerstwo dostrzega ważność podniesionego postulatu” - podkreśla resort w przesłanej nam informacji.
Minęło 20 lat od kiedy Facebook zagościł na naszych komputerach, a później i smartfonach. Obecnie korzysta z niego ok. 40 proc. światowej populacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że Facebook ma sporo za uszami. Polaryzacja społeczeństwa, dezinformacja, hejt i problemy psychiczne nie tylko najmłodszych, a ostatnio scam, z którym walka nie idzie mu najlepiej. - Jesteśmy od niego uzależnieni - ocenia Sylwia Czubkowska.
Nowym liderem oglądalności rynku telewizyjnego w styczniu 2024 roku wśród wszystkich widzów został kanał TVN24, który rok wcześniej był piąty. Rekordowe wyniki zanotowała Telewizja Republika, która awansowała na szóste miejsce. Ratingowymi hitami były: „M jak miłość”, „Fakty”, „Zatoka szpiegów”, „Teleexpress” oraz „Na dobre i na złe” - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.