SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CES 2016: nowa platforma Drive PX 2 od Nvidii, sztuczna inteligencja w pojazdach (wideo)

Podczas targów CES 2016 (Consumer Electronics Show) w Las Vegas firma Nvidia zaprezentowała platformę Nvidia Drive PX 2 do obsługi sztucznej inteligencji w pojazdach.

Pojazdy wyposażone w nową platformę obliczeniową Nvidia Drive PX 2 z funkcjami nauczania i obliczeń superkomputerowych mają rozpoznawać swoje otoczenie i autonomicznie poruszać się po drodze.

Platforma Drive PX 2 jest przeznaczona do rozwiązywania złożonych problemów, typowych dla rozwoju autonomicznych pojazdów, za pomocą sztucznej inteligencji. Wykorzystano w niej zaawansowane procesory graficzne, które umożliwiają stosowanie technik głębokiego nauczania oferujących pełną kontrolę (360 stopni) nad otoczeniem pojazdu, a także obliczenie bezpiecznej i wygodnej trajektorii jazdy.

Stworzona z myślą o otwartym środowisku i partnerach z branży motoryzacyjnej, platforma do rozwoju systemów głębokiego nauczania Drive PX 2, zapewnia ogromne ilości mocy obliczeniowej, równej wydajności 150 komputerów MacBook Pro. Dwa procesory Tegra nowej generacji oraz dwa dedykowane procesory graficzne oparte na nowej architekturze Pascal potrafią wykonać łącznie 24 biliony operacji głębokiego nauczania na sekundę, przyśpieszając obliczenia używane podczas procesu uczenia się sieci neuronowych. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż produkt poprzedniej generacji.

Jak zapewnia Nvidia, system Drive PX 2 może szybko nauczyć się radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami spotykanymi co dzień na drodze – przeszkodami, nieuważnymi kierowcami czy robotami drogowymi. Głębokie nauczanie ma sprawdzać się także w trudnych warunkach pogodowych oraz oświetleniowych, gdzie zawodzą typowe techniki rozpoznawania obrazu, czyli np. w deszczu, śniegu oraz mgle, a także podczas jazdy o wschodzie lub zachodzie słońca, bądź w całkowitych ciemnościach.

Dokonując operacji zmiennoprzecinkowych, procesor graficzny użyty w rozwiązaniu Drive PX2 może przetworzyć do 8 bilionów operacji na sekundę. To ponad czterokrotnie więcej niż produkt poprzedniej generacji. Dzięki tym usprawnieniom partnerzy mają do dyspozycji gamę algorytmów do wykorzystania w autonomicznych pojazdach, w tym obsługę wielu czujników, funkcje lokalizacji oraz planowania trasy. Układ daje również możliwość wykonywania precyzyjnych obliczeń niezbędnych przy przetwarzaniu warstw sieci głębokiego nauczania.

Autonomiczne pojazdy rozpoznają swoje otoczenie za pomocą szeregu czujników. Drive PX 2 może przetworzyć jednocześnie sygnały z 12 czujników – kamer wideo, lidarów, radarów oraz czujników ultradźwiękowych. Za ich pomocą pojazd może wykrywać i rozpoznać obiekty na trasie, obliczyć ich położenie względem pojazdu oraz okolicznego terenu, a następnie obliczyć optymalną i bezpieczną trasę. Jest to możliwe dzięki pakietowi narzędzi, bibliotek oraz modułów Nvidia DriveWorks, który przyśpiesza procesy testowania autonomicznych pojazdów. DriveWorks obsługuje kalibrację czujników, rejestrację i przetwarzanie danych z otoczenia (360 stopni) oraz synchronizację informacji, przetwarzając strumieniowane dane za pomocą złożonej sieci algorytmów zarówno przez wyspecjalizowane, jak i ogólne procesory platformy Drive PX 2. Nvidia udostępnia moduły oprogramowania przeznaczone do obsługi każdego aspektu procesu autonomicznej jazdy, od wykrywania obiektów, przez klasyfikację i segmentację, po lokalizację pojazdu na mapie oraz planowanie trasy.

Nowe rozwiązanie do głębokiego nauczania od Nvidii składa się z pakietu Nvidia Digits służącego do szkolenia głębokiej sieci neuronowej oraz platformy Drive PX 2 przeznaczonej do wdrożenia tej sieci w pojeździe. Digits to narzędzie do rozwoju, szkolenia i wizualizacji głębokich sieci neuronowych, które może pracować pod kontrolą dowolnego systemu wyposażonego w procesory graficzne Nvidia, od komputerów osobistych i superkomputerów, po rozwiązania Amazon Web Services oraz sprzęt zgodny ze standardem Open Rack, taki jak niedawno zapowiedziany system Big Sur od Facebooka. Wyszkolony model sieci neuronowej pracuje na urządzeniu Nvidia Drive PX 2 wbudowanym w pojazd.

Nvidia podaje, że od momentu premiery pierwszej generacji Drive PX, które miało miejsce zeszłego lata, ponad 50 producentów samochodów, deweloperów oraz instytucji badawczych rozpoczęło rozwój autonomicznych pojazdów z wykorzystaniem tego rozwiązania, w tym m.in. Audi, BMW, Daimler i Ford.

Platforma Nvidia Drive PX 2 będzie ogólnodostępna w IV kwartale 2016 r. Partnerzy pracujący nad rozwojem platformy otrzymają do niej dostęp w II kwartale 2016 r.

Dołącz do dyskusji: CES 2016: nowa platforma Drive PX 2 od Nvidii, sztuczna inteligencja w pojazdach (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl