SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks testowy MWE w Szczecinie przełączony na standard DVB-T2

Kanał telewizyjny Power TV poinformował, że testowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej spółki MWE w Szczecinie został przełączony na standard DVB-T2.

Michał WinnickiMichał Winnicki

Kanały Filmax, Home TV, Nuta TV, Power TV, Stars.TV, Super TV, Top Kids JR i TV Okazje w stolicy województwa zachodniopomorskiego i okolicach są dostępne z kanału 39 (częstotliwość 618 MHz, moc ERP 1 kW). Jak informuje serwis dvbt2wpolsce.pl emisja odbywa się z kodekiem H.264. Właścicielem MWE Networks jest Michał Winnicki, do którego należą też adresowany do starszych widzów kanał Antena i m.in. dokumentalna stacja Adventure TV.

W II kwartale zmiana standardu naziemnej telewizji

Do połowy przeszłego roku powinien zakończyć się proces przejścia na standard DVB-T2 wszystkich naziemnych emisji telewizyjnych w Polsce. DVB-T2 pozwala na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych w obrębie jednego pasma albo poprawę ich jakości. Możliwe jest zaoferowanie większej liczby kanałów w wysokiej rozdzielczości albo wręcz w 4K. Wyłączanie nadajników DVB-T i przechodzenie na DVB-T2 będzie odbywać się stopniowo w II kwartale 2022 roku. Posiadacze starszych telewizorów lub tunerów mogą zostać zmuszeni do ich wymiany, aby dalej oglądać ulubione kanały naziemnie. Wkrótce ruszą kampanie edukacyjne w tej sprawie.

Emisja testowe w DVB-T2

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski.

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem. Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika, choć we wniosku o zgodę na testy do KRRiT wnioskowała o cały szereg dodatkowych stacji, w tym Polsat Sport.

Naziemno-internetowa platforma TVP

W związku z przejściem na DVB-T2 nadawcy publicznemu ma przypaść dodatkowy multipleks. TVP planuje uruchomić naziemno-internetową platformę cyfrową i zaoferować własny dekoder. Znajdą się w nim wszystkie kanały tematyczne TVP i wznowić nadawanie kanału TVP 4K. Tym razem z treściami rozrywkowymi.

- To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - mówił niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

Dołącz do dyskusji: Multipleks testowy MWE w Szczecinie przełączony na standard DVB-T2

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Selena
A Czechom zapłacił już?
odpowiedź